japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

mIRC'dan download anlatımı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
erkinacar5

MesajKonu: mIRC'dan download anlatımı   Cuma 12 Haz. 2009, 22:30

Merhabalar Japon Forum insanları ^^ birazdan size anlatacağım yöntemle mIRC adlı programdan anime,film,müzik,dizi vs indirebileceksiniz Very Happy

Peki neden mIRC'dan bişiler indiresiniz... Açıkçası ben mIRC'ı sadece anime indirmek için kullanıyorum. Birçok upload sitesi bölüm upload etmede sorun çıkarttığı için, torrentlerde seed problemi olduğu için ve direk linklerde yasaklar bulunduğu için fansub grupları mIRC server'larına upload etmeyi daha çok tercih ediyor. Mesela isteyince One Piece gibi 400 bölümlük bir animenin 1. bölümünden 400. bölümüne download imkanı sağlamak diğer yöntemlerle kolay olmasa da mIRC dan hiç de zor değil (400 bölüm için ayrı enter'a basmak yorabilir sadece... birazdan anlatıcam Very Happy )

mIRC Download Anlatımı

Öncelikle mIRC programının yüklü olduğunu düşünüyorum. Değilse mIRC'ın kendi sitesinden veya başka grupların topladığı mIRC programlarını kurarak başlayabilirsiniz ( sysreset adlı mIRCdan dosya indirmek için özelleştirilmiş programları indirebilirsiniz, ben sysreset ile başladım daha sonra orjinal mIRC'a geçtim). Eğer orjinal mIRC'ı indirdiyseniz "Register" uyarısına aldırmayın, biraz bekledikten sonra "Continue" seçeneğini açıyor.

Programı açtıktan sonra server'a bağlanmadan önce ayarlarınızın tamam olduğuna emin olun. "Tools" üst menüsünden "Options" ı seçin. "DCC" yazan yere tıklayın ("+" sına değil DCC'nin üstüne). "On Send request" yazan kısımda "Auto Get file" ı seçin ve "Minimize" a tıklayın. "On chat request" kısmında "Auto-Accept" i seçin ve tekrar "Minimize" a tıklayın. Bu ayarlar dosyayı alabilmeniz için yeterli olacaktır fakat arzu edenler "+" kısmına tıklayıp uyarı seslerini kapatabilir yada folders kısmından dosyaların indiği yeri değiştirebilir.

Şimdi size bir örnekle nasıl download yapıldığını anlatıcam:

Öncelikle myanimelist ve anidb mIRCdan dosya bulma adına çok büyük dostlarınız olacak Very Happy Çünkü bir animeyi arattığınızda hangi fansub'ların hangi dildeki altyazılarda hangi bölüme kadar çevirdiklerini gösteren bölümler var. Mesela anidb'de Samurai Champloo arattığımızda bir sürü grubun bu animeyi tamamen çevirdiklerini bir kısmının yarıda bıraktığını görüyoruz. Ayrıca Dual Audio (hem japonca hem ingilizce dublaj) yapan grupları da yine burdan görebiliyoruz. Orda yer alan yorumlara ve aradığımız özelliklere göre bir grubu seçip üstüne tıklıyoruz ( ben size Exiled Destiny [E-D] grubununkini anlatıcam) Açılan sayfada grubun yaptığı tüm projeler ve grup hakkında bilgiye ulaşıyoruz. "IRC" yazan bölümde "#Exiled-Destiny@irc.rizon.net" yazısını görüyoruz. Bu "Rizon" server'ında "#Exiled-Destiny" kanalına sahip olduklarını anlatıyor. Şimdi mIRC'dan "/server Rizon" yada "/server irc.rizon.net" komutuyla (komutlar chat yaparken yazı yazdığımız yere yazılıyor.) Rizon server'larından birine bağlanıyoruz. (Daha sonra bu konuyla ilgili bi iki tavsiye vericem Very Happy .) Server'a bağlandıktan sonra "/join #Exiled-Destiny" yazıyoruz ve kanala giriyoruz. Kanala girdikten sonra genellikle başlıkta (kanala girince gördüğümüz ilk yazı) kanalda desteklenen komutlar ve yeni çıkan bölümler hakkında bilgiler yer alıyor. Nerdeyse tüm kanalların desteklediği 2 tane komut var, bunlar:

!list : !list komutu kanalda olan tüm xdcc bot'larını listeler. Download'ı xdcc botlarından yaptığımız için genellikle bu komut çok kullanılır. Bu komutla hem fansub grubunun bot'larına hem de diğer üyelerin kendi animelerini topladıkları bot'lara nasıl ulaşılcağını da öğrenebiliriz. Genellikle fansub'a ait olmayan botlarda "Trigger" denen kısımda o botlara nasıl ulaşılcağı yazıyor.

@find : @find komutuyla mevcut olan tüm botlarda istediğiniz birşeyi aratabilirsiniz. Mesela "@find Samurai Champloo" yazarsanız hem fansub grubunun botlarında hem de diğer botlarda arama yapar, hangi botlarda bu anime varsa size bildirilir. Fakat bu komutu desteklemeyen bot'lar olduğu için çok kullanılan bir komut değildir.

Kanal komutlarından bu ikisi çok yaygın desteklenmesine rağmen bu komutlara gerek kalmadan da istediğinizi indirebilirsiniz. Fansub grubunun sitesine girip (anidb.net'te sitesi yazar, bu durumda exiled destiny'nin sitesi) "Botlist" yada "Xdcc list" gibi bölümlerden anime listesine ulaşılabilir. Xdcc list denilen şey animelerin bot'larda hangi paket numaralarına denk geldiğini gösterir. Genellikle fansub grubunun botları bu grubun baş harflerini taşıyan botlar kullanır. Bu durumda Exiled Destiny'nin botları "E-D|" ile başlamakta.

Xdcc listesinde aradığınız animeyi bulduktan sonra onun numarasını aklınızda tutmanız (yada siteyi açık bırakmanız..) gerekli. Çünkü bot'a yollucağımız indirme komutunda bu numaraları kullanıcaz. E-D|Mai botunun xdcc listesinde 660-685 arası samurai champloo bölümlerinin bulunduğunu gördükten sonra mIRC'a geri dönüyoruz.

Şimdi bot'a özel mesajla ne istediğimizi komut olarak söylememiz gerekiyor. Özel mesaj atmayı iki şekilde yapabiliriz. Kullanıcı listesinden üstüne çift tıklayarak yada "/msg E-D|Mai" yazarak. Ben ikinci yönteme alışkınım o yüzden öyle anlatıcam. İstediğimiz paket 660 ile başladığı için "/msg E-D|Mai xdcc send 660" yazıyoruz. Bu komutta "xdcc send" kısmı bu botta bulunan komutlardan biridir ve hangi paketi göndermesi gerektiğini söyler. Genellikle göndermesi gereken dosyayı hemen göndermeye başlar fakat bazı kanallarda sizi download sırasına aldıktan sonra download'ı başlatma yapabilir. Eğer ayarlarınız tam ise ve bot hemen yollamaya başlıyorsa mIRC'ın içinde indirme durumunu gösteren bir sekme açılır.

Şimdi size xdcc botlarıyla ilgili bazı komutlar ve bilgiler vereceğim.

xdcc send # : # yerine yazılan paket numarasındaki dosyayı yollar.
xdcc list : xdcc listesini mIRCdan yayımlar yada listeyi bulabilceğiniz sitenin adresini verir.
xdcc queue : Eğer indirme sırasındaysanız yada indirmelerinizi sıraya soktuysanız durumu gösterir. İndirmeleri sıraya sokmak xdcc send komutuyla birden fazla numara istemekle olur. Örn. "/msg E-D|Mai xdcc send 660" yazdıktan sonra "/msg E-D|Mai xdcc send 661" yazarsak 1. bölümün inmesi tamamlanınca ardından 2. bölümü yollamaya başlar. Her bot'un sıraya koyma sınırı farklıdır. Bazı botlar sınırsız sıraya koyma hakkı verirken bazıları 1 download 1 de sıra hakkı veriyor maalesef. (Ayrıca bazı botlar aynı anda birden fazla dosya indirmenize de izin veriyor)
xdcc remove : Sıraya koyduğunuz dosyaları sıradan siler.
xdcc cancel : Eğer download yaparken bi şekilde bot'la bağlantınız kesilirse bot'tan download u iptal etmeye yarıyor. İptal etmediğiniz sürece birşey indiriyor görünürsünüz ve bu yüzden yeni dosya indiremezsiniz.

Evet indirme genel olarak böyle. Birkaç tavsiye verip yazımı sonlandırıyorum.

Tavsiyeler ve Bazı Kolaylıklar

Her indirme komutu için ayrı ayrı yazmayın. Yukarı ok tuşuna bastığınızda son yazdığınız yazı çıkar. Burdan sadece bir rakam değiştirip Enter'a basmak çok daha kolay gelecektir.

Eğer Rizon server'larına bağlanıyorsanız (evet, Rizon tek bir server değil, her bağlantınızda rastgele seçiyor) bir süre sonra bölgesel nedenlerden dolayı server'a bağlanamamaya başlayabilirsiniz (Unable to connect) . Bunun için Rizon'a bağlanmanın en güzel yolu, irc.gamepad.ca ya bağlanmak. Ben uzun süredir bu şekilde bağlanıyorum ve bir sorun yaşamadım henüz. Eğer bunu server listesine eklemek istiyorsanız; File üst menüsünden Select Server'ı seçin. Açılan pencerede Add'i seçip, description kısmına istediğinizi (serverla alakalı olması tavsiye edilir.), IRC Server'a irc.gamepad.ca , Ports kısmına "6660-6670 7000" yazın ( " kullanmadan yazın. Ve 6670 ile 7000 arasında boşluk bırakın) Ok'i tıkladığınızda seçilebilir server olarak listeye eklenecektir.

Kullandığınız server'a üye olun. Üye olursanız sizin nick'iniz kullanılamayacağı gibi bazı kanallardan atılma tehlikesini de ortadan kaldırırsınız. Üye olmak için server'a bağlandıktan sonra kanala girmeden önce "/msg Nickserv register ŞİFRE ADRES" yazın. Bundan sonra yazdığınız adrese gelen mailde, üyeliği aktifleştirmek için size hangi komutu yazmanız gerektiği yazıcaktır. Aktifleştirdikten sonra "/msg Nickserv identify ŞİFRE" komutuyla server'dan üye olduğunuzu gösteren "+r" modu aktif olacak. (her ne kadar bir değişiklik yok gibi görünsede bazı kanallardan atılmanızı engelliyecektir)

Rizon server'ına bağlıysanız size tavsiye edeceğim kanal #NEWS çünkü bu kanalda birçok grubun botları bulunmakta ve nerdeyse hiçbir grubun sitesine girmeden tüm downloadlarınızı halledebilirsiniz. Başlıkta yazan siteye tıklayarak yada news.is-fabulo.us adresinden istediğiniz animeyi aratarak hangi botta hangi paket olduğunu öğrenebilir, NEWS kanalında bu bota komutu vererek (örn : /msg Ginpachi-Sensei xdcc send 642 ile Gintama'nın 161. bölümü indirilebilir) indirmeye başlayabilirsiniz.

mIRC programında yukarıdaki ufak simgelerden klasörün üstünde büyüteç olana tıklarsanız dosyaları indirdiğiniz klasör açılır.

Kanala giriş yaparken ("/join #kanal") #koymayı unutmayın. Aksi takdirde giremezsiniz.

Biraz önce E-D|Mai adlı botun kapalı olduğunu öğrendim Very Happy O sadece örnek olarak dursun. Samurai Champloo istiyorsanız ACX grubunun botları sağlam durmakta Very Happy #AnimeCorpX kanalına girip [ACX]Rin den indirilebilir

Yazı ile çok vakit kaybettiğim için ekran görüntüsü koyamadım. Herhangi bir sorunuz, sorununuz yada bulamadığınız bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım. Umarım işinize yarar yazdıklarım Smile
Kullanıcı profilini gör
dealen

MesajKonu: Geri: mIRC'dan download anlatımı   C.tesi 13 Haz. 2009, 01:05

Yazı için çok saol +rep Razz

ayrıca XDCC download türü ile sırf anime değil bir çok film müzik oyun gibi şeylerde indirebilirsiniz. xdcc yazıp googlelarsanız ( googleda aratırsanız ) xdcc library türündeki sitelerde, torrent gibi dosya aratıp hangi server hangi kanal ve hangi bot ta olduğunu öğrenebilirsiniz. Anime grupları kanalları dışındaki kanallara girerken tavsiyem bir antivirüs programınız kurulu olsun bence nolur nolmaz Very Happy

MesajKonu: Geri: mIRC'dan download anlatımı   Cuma 03 Tem. 2009, 20:24

uygulamalı olarak hiç denemedim ama denicem ilk anime indirmeye başladığımda.

Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: mIRC'dan download anlatımı   Bugün 13:52

mIRC'dan download anlatımı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Arkadaşlar Lütfen Yardım Resimli Anlatım
» Metin 2 Demirci Hilesi (Programlı)
» Auto Pot-Buff-Res Tool (Bard-Cleric) [Client 1,174]
» Resim Kenarları YuvarLama !!! [FLASH ANLATIM]
» İNSANLARDA ÜREME BÜYÜME VE GELİŞME (Konu Anlatımı)