japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Dönem sonu ödevi ^^

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Dönem sonu ödevi ^^   Salı 27 Ekim 2009, 13:42

Sayın japon forum halkı benim bi dönem sonu ödevim var fikrinize muhtacım ^^ Dönem sonuna kadar ingilizce bilen yabancı biriyle ingilizce ropörtaj yapıcaz. Gerçi daha bulamasamda araştırmaktayım japon biriyle istiyorum doğal olarak -.-" Olaki oldu buldum ne gibi soru sorardınız bir japona. Şöyleki Türkiyede yaşayan biri olacak ve "Neden türkiyeye geldiniz" veya "türkleri seviyor musunuz" gibi sorular sormak yok. Kişiye yönelik sorular olcak ve bu soruları hazırlarken onların kültürü, ülke durumu falan göz önünde bulundurulacak. Anlatamadım da pek sanırım Rolling Eyes
Neyse mucuzevi bir şekilde anladığınızı umuyor (ben anlatamadım ondan mucize yani alınılmasın Rolling Eyes ) yardımcı olabilceğinizi umuyorum ^^ Olmadı kader ne diyelim ^^
Neyse sorunlu yazdım susuyorum Very Happy

Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Salı 27 Ekim 2009, 18:21

Isi hakkinda soru sorarsin, onun ülkesinde bu alanin nasil oldugunu, Türkiye'ye göre ne konumda bulundugunu filan sorabilirsin. Türk kültüründe ilginç buldugu veya kendi ülkesine göre aliskin olmadigi seyler var mi onu sorabilirsin. En çok neyin özlemini çekiyor, türkçe ögreniyor mu, japon oldugu için zorlandigi anlar olmus mu (vize filan gibi mesela...) bu tarz seyler de sorabilirsin.
Umarim yardimci olabilmisimdir Smile

Oh stay with me...

En son akailili tarafından Çarş. 28 Ekim 2009, 01:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör
albertine

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Salı 27 Ekim 2009, 18:52

ingilizce bilen japon bulmakta kolay değildir hani Razz
Kullanıcı profilini gör
Megumi

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Salı 27 Ekim 2009, 18:55

türkiyede mi yaşaması gerekiyo o_O
nerden buLCan türkiyede kaLan japonu xD
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 29 Ekim 2009, 00:23

Yani hoca çok öyle sorular istemedi sensei =( Tam olarak ne istedi bizde anlamadık ama öyle istemedi zahuzahu
off of neyse önce japonu buliim
bulcam T_T gerekirse konsolosluğa gidicem auhzahuaz

Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 29 Ekim 2009, 00:26

Ne gibi soru sorman gerektigini bilmeden soru soracak kisi bulsan ne oluur, bulmasan ne olur ki

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 29 Ekim 2009, 00:43

cuma günü tam toparlancak soru meselesi derste detaylı anlatıcak hoca ondan sorun değil ama işte genelde ülkenin tarihsel, ailesel ve dinsel baskıları göz önünde alın öyle sorun dedi soruları.

Kullanıcı profilini gör
shirayuri

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 29 Ekim 2009, 01:05

ow bu konuyu her japona sormak bile cok zor bence.. sonucta baski altinda yasayip bunun baski oldugnu bile fark etmeyen cok kisi var.. öylece kabullenmisler herseyi, yada kabul edilmeye zorlanmislar..
daha genc veya orta yasli birilerine konuyu acarsan daha anlayisli olup soru cevaplarlar diye düsünüyorum..

sorular mesela ukemi, yani passif kalma gelenegi hakkinda, degisen dünya ile japon geleneklerinin degismesinin kültüre zarar verip vermeyecegi hakkinda ne düsündükleri, yada degismesi gerekir mi? diye, sonra gittikce yaslanan nüfusun japonyanin bu geleneksel tarafinin daha da baskici olacagi söyleniyor, sordugun kisi ne düsünüyor bu konuda?

bu tarz seyler mi olsun bilemiyorum?!
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 29 Ekim 2009, 13:25

Zaten röportajı yapıcağım kişi 35+ olmalı yaşı ^^
Bir de röportajı yaptıktan sonra yorumlicaz konuşmalarını zaten öyle bi partta var =)
Arigatou önerileriniz için ^^

Kullanıcı profilini gör
ninjin

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Cuma 30 Ekim 2009, 09:20

hummm ordaki aile yaşamını, yeni nesille değişen şeyleri ve bunları burada gördükleriyle karşılaştırması yönünde sorabilirsin belki.

kuşak çatışması ve kültür çatışması konularına değinmiş de olursun Smile
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Ptsi 16 Kas. 2009, 17:49

Japonumu buldum arkadaşlar bu cmt yapıyorum röportajımı ^^
Osakada doğmuş ama genelde chiba'da yaşamış biri ^^
Hmm şimdi oralarla ilgili soru hazırlamam lazım ^^

Japonyada hiç son 30 yılda politik sarsılma vs.. gibi olarlar oldu mu bir de bunu merak ediyorum bilen birisi var mı?

Kullanıcı profilini gör
shirayuri

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Ptsi 16 Kas. 2009, 20:02

30yili bilemiyorum ama su son takp ettigim 4 yil icinde baya sey oldu.
jimintou partisi var, son secimlerden bu yana tam 3 defa basbakan degisti onlarin hükümet oldugu sirada <.< biri hasta oldu, digeri istifa etti vs vs.
sonra tarim bakani mi ne inthar etti bilmem vergi mi ne kacirmisti unuttum simdi , 3 tane önceki basbakan Abe hükümetinde.diger baska bir bakan G8 zirvesinde uyuya kaldi o da istifa etti, fukuda hükümetindeydi. - ve simdiki agustos ayindan beri minshutou partisi var hükümette.. simdiki basbakan hatoyama. milletin canina tak etti tabii jimintou baya oy kaybiyla yikildi gitti tüm bu skandallardan sonra, umariz minshutou daha basarili olur...

ödevinde ve röportajda basarilar shizuka chan ^^

chiba'ya yolum düserse Disney Land'e gidecegüm paris'e gitmistim cok güzeldi chiba daha güzeldir bence!
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 19 Kas. 2009, 18:06

Cumöartesi röportajı yapıyorum valla mError çok sağol bilgiler için ^^
15 soru lazım hala bi kısmı hazır yaa..
Senin şu yaşlanan nüfus baskıcı olcak sorusunu sormayı düşünüyorum ^^ Yalnız yaşlanan nüfus fazla ve gittikçe artmakta mı? onu bilkmiyorum tam söylrse sevinirim ^^
Japon kültürü değişen kültürle nasıl etkilendiği sorusuda fena gelmedi gözüme sorabilirim ^^

Ben şu an politika ile ilgili 54 yıllık liberal parti son buldu sizce neden? Parti değişimi sizce ülkeyi nasıl etkiler? gibi soru sordum 1-2 tane.

1-2'de budizm sorusu sormayı düşünüyorum yapıcağım kişi budist çünkü ^^

Bunun dışında influenced soruları sormamızı istedi hoca yaa ne sorsam bilemedim Rolling Eyes

Kullanıcı profilini gör
ninjin

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Cuma 20 Kas. 2009, 02:25

insanlar akp ilk hükümet olduğunda bunu değişim arzusuna bağlamışlardı; benzer bir soru sorabilirsin

siyasal yapıda yaşanan değişimler halkın beklentilerini ve trendlerini gösterir. Türkiye için bu radikal sağa yakın bir partiyi hükümete getirmek yönünde oldu (sağ ve milliyetçi politikalar bağımsız şeyler) parti değişiminin etkileri yerine yeni hükümetten beklentilerini sorarsan daha yapıcı olacağını düşünmekteyim SmileSmileSmile

benim hep ilgimi çeken bir nokta var; bazı japonlar atom bombası konusunda "hırslanmamıza sebep oldu ve sayesinde bu kadar geliştik" polyannacılığına sahiplr diye duymuştum bununla ilgili sorabileceğini düşünüyorum

her ülkenin yeryüzünde 100 yıl hüküm sürdüğü ABD'nin 100 yılını doldurduğu ve yerine gelecek gücün doğudan çıkacağı fkri var (kesinlikle katılmaktayım şahsen AB daha çok toy) bu konuda soru sorabilirsin. Şu anda emin olunamıyor çünkü kore çok karışık, Çin kapalı japonya küçük ve yetersiz. ama bu 3lü arasında kurulacak dayanıklı bir antlaşma tüm dünyayı sallar. iddası da var.
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Cuma 20 Kas. 2009, 11:50

Vov arigatou gozaimasu ninjin-san ^^
Çok güzel noktalara değinmişsin hepsini alıcam sorularıma ^^
Yalnız sonunda korede siyasal karışıklıklar mı var?
Çin kapalı derken ne demek istedin anlamadım Rolling Eyes
Biraz daha açarsan sevinirim çünkü soruları ingilizceye çeviricem de ^^

Kullanıcı profilini gör
ninjin

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Cuma 20 Kas. 2009, 22:52

çin gelişme politikası gereği uzunca bir süre dış dünya ile iletişim kurmadı. pazarda oldukça yeni... yalaşık 5 yıldır felan var. hala daha uluslararası siyasette ve pazarlarda yeteri kadar güçlü değil (ama g8 üyesi olması tabii ki önemli)

kore de daha yeni kuzey/güney sorununa çözüm buldu (ki aslında muş gibi yapıyor) pazarda çok ciddi bir yeri yok.

sorun aslında çok basit. etrafına bak ve gerçekten japon/kore/çin markası bir nesne bulmaya çalış. üretim çin'de yapılıyor, çin yan bant olarak genelde ters mühendislikle ürünü kopyalıyor ve kendi içinde (aslında geliştirerek) piyasaya sürüyor. sorun şu ki kendi içinde piyasada, uluslararası piyasaya açılmıoyr.

ya da kore uluslararası alanda sadece otomobil ve online oyun sektöründe rekabette. avrupa ile otomobilde; amerika ile de oyunda çatışıyor.

japonya ise geliştirdiği teknolojiyi dışa çıkartamıyor. misal japonyada kullanılan cep telefonları dünyanın geri kalanından çok daha önce mail sistemini kullanabiliyordu. ama hala japonya'dan cep telefonu ithalatı yapılamıyor çünkü hiçbir ülke onların teknolojik seviyesinde değil XD
Kullanıcı profilini gör
Shizuka
asistan sensei

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Çarş. 02 Ara. 2009, 16:27

Sorular için hontoni arigatou gozaimasu ^^ Offf ama ancak 40 dk zorlayarak sürdürdük röportajı ne soru sorduysak muzukashii diyip durdu Very Happy ne ekonomi ne politika sorularına cevap verebildi, pek ilgilenmiyormuş -.-" Sadece budizm sorularına detaylı cevap verdi. Traditional falan sorduk hangisi en çok etkiledi onu diye gene o soruyu dine çevirdi falan off zordu yaaa Very Happy

Kullanıcı profilini gör
ninjin

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Perş. 03 Ara. 2009, 12:14

geçmiş olsun XD
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Dönem sonu ödevi ^^   Bugün 13:47

Dönem sonu ödevi ^^
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-