japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

kanji sözlük hakkında bir soru

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
gozluklu

MesajKonu: kanji sözlük hakkında bir soru   Salı 30 Mart 2010, 12:01

Arkadaşlar elimde (umarım reklam yapmıyorumdur) Muharrem Demirci'nin kanji sözlüğü var ve bir türlü aradığım sözcüğü bulamıyorum. Bana yardımcı olabilicek birileri var mı?

Sözlüğün içinde sözlüğü kullanma kısmındaki bilgilerle asla aradığınız kelimeyi bulamıyorsunuz. Sözlüğün kullanımı yerine sözlüğün açıklaması yapılmış sadece. Radikaller yardımı ile de arıyorum ancak yine bulamıyorum.

Ancak şöyle dolambaçlı bir yol buldum: önce sözlükteki on ve kun okunuş listesine bakıyorsunuz ve kanjinin okunuşunu şansınız bolsa bulabiliyorsunuz daha sonra da kanjinin karşısında o kelimenin hangi sırada olduğu yazıyor. ordan da kanjiyi sayfa numarasından değil de sıra numarasından buluyorsunuz. Ancak şöyle bir durum oluşuyor: mesela shimbun kelimesini aradım ve shin diye okunan on okunuşunda buldum ancak orda belki 30 tane daha shin diye okunan kanji vardı. Eğer ben shimbun kelimesini daha önce görmemiş olsaydım ordaki 30 kanjiye de balkıcaktım acaba gazete hangisi diye Sad

Ağlamak istiyorummmmmmm...
Kullanıcı profilini gör
thrall

MesajKonu: Geri: kanji sözlük hakkında bir soru   Cuma 18 Şub. 2011, 01:02

1. yol ) kelimenin okunulşunu biliyorsan 746. sayfadaki alfabatik indeksten sayfasını bulup kanjiyi inceleyebilirsin.

2.yol) aradığın kanjinin kaç cizgisi olduğunu say, sonra sayfa 882'ye git orda ki rakamlardan kaç çizgili ise o sayının altındaki kanjilere bak, kanjiyi bul yanında kaç numaralı kanji olduğu yazıyor ordan bulabilirsin. Eğer birden çok kanjiden oluşan bir kelimeyi arıyorsan 1. kajiyi sayılı kısımda bulamadıysan 2. kanjisi ile ara.

3. yol) radikalden aramak istersen radikalin kajinin hangi tarafında olduğuna bak, örneğin radikal üstte ise raikaller bölmüne gir (sayfa 992) sonra ordan hangi bölüm ile alakalı ise o bölme git ve aradığın radikalin olduğu şeklin altındaki kanjileri incele.

Aslında kullanımı çok kolay bir sözlük. Benim aradığım bir kanjiyi bulmam 10 saniye falan sürüyor en fazla

Kullanıcı profilini gör
gozluklu

MesajKonu: Geri: kanji sözlük hakkında bir soru   Cuma 17 Ağus. 2012, 17:01

yardımlarınız için teşekkür ederim Smile O sözlüğü bir arkadaşıma verdim artık elimde başka bir sözlük var ama bahsettiğiniz yol bu sözlükte de işe yarıyor.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: kanji sözlük hakkında bir soru   Bugün 13:51

kanji sözlük hakkında bir soru
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Site tasarımı hakkında bir soru.
» Üst Menü Hakkında | SORU
» INVISION Hakkında Soru ?
» Kredi hakkında soru.