japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Türkiyedeki Japonlarla Röportaj

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
WhiteAngelboy18

MesajKonu: Türkiyedeki Japonlarla Röportaj   Salı 17 Ağus. 2010, 20:43

Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır bir paylaşım yapmamıştım bu yüzden bugün bu yazıyı yazıyorum.
Konumuz Türkiyede 1 yıldır yaşamız ve türkçe öğrenmiş japonların türkiye hakkında ki düşünceleri.
Öncelikle ben bu 4 japonlada yüzyüze görüştüm ve şimdi bile internette konuşurum onlarla.
Röportajı ben yapmadım ama benim japonca dil kursuna gittiğim kurum yapmış.
bu yüzden burda paylaşacağım
Nihei(bayan)
Kubuta(bayan)
Kumatsu(bayan)
ikeda(bay)

bu dört arkadaş 2009/2010 eğitim yılında değişim öğrencileri olarak Ankara Üniversitisinde Eğitim Görmüşlerdir.

Türkiyeye Gelme Sebebiniz Nedir?

Nihei Çocukluğumdan beri Türkiyeye ilgim vardı.Ortaokuldayken izlediğim bir video ve Türkiyenin Orta Doğu ve Avrupanın tam ortasında bulunmasıdan kaynaklanan stratejik önemi nedeniyle Türkiyeye olan ilgim başladı.Bu nedenle Türkiyeyi kendi gözlerimle görmeyi,Türklerle karışıp bire bir konuşmayı yani Türkiyeyi birinci elden tercübe etmeyi düşündüm ve Türkçe öğrenmeye başladım.Bunlar Türkiyeye gelmeme vesile oldu.

Kubuta Ben üniversitede tarih okuyorum.eskiden beri Orta Doğuya ilgim vardı.Değişim programını duyduğumda,Türkiyede ele alınan tarihi öğrenmek istediğimden geldim.

Kumatsu Uzmanlık alanım Türkçe.Türkçemi geliştirmek istediğimden geldim.

İkeda Benimde uzmanlık alanım Türkiye olduğundan,Türk kültürünü,dilini,yaşamını ve ortamını daha iyi görmek için geldim.

Niçin Türkiye Hakkında Öğrenim Görüyorsunuz?

Komatsu Türkiye Asya ve Avrupa'nın ortasında.Konum olarak da bundan sonra önemli bir ülke olacağı kanısındayım.

İkeda Türkiye Gümrük Birliği Anlaşmasına 15 yıl önce taraf oldu ve Japon şirketlerinin Türkiyedeki girişimleri arttı.Bu yüzden Türkiye hakkında öğrenim görmek istedim

Nihei Japonya ve Türkiyenin geçmişten bu yana aralarının iyi olduğu söyleniyor.Bu nedenle Türkiye ve Köklü geçmişi hakkında birçok şeyi bilmek demek kendimizi(özümüzü)bilmek demektir.Fakat 2 ülke çoğrafi olarak uzak olduğundan iletişim içinde olan insanlar çok az sayıda kalıyor.Bu nedenle Japonyanın tekrar gözden geçirmesi gereken şeyler olduğunu düşünüyorum ve bundan sonra ben bu iletişimi sağlayan biri olabilmeyi istiyorum.

Kobota Türkiyenin dünyada önemli bir ülke olacağını düşünüyorum.Örneğin;Türkiyenin Avrupa Birliğine girip girmemesi Japonyanında ilgisini çekiyor.Ekonomik olarak da Orta Doğu ve Avrupa'yı birbirine bağlayan önemli bir ülke olması nedeniylede Türkiye hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorum.

Türkiye'ye Geldiğinizde Bir Sorunla Karşılaştınızmı?

Komatsu Karşıdan karşıya geçerken çok zorlanmıştım.İlk zamanlar tek başıma geçemedim.Ayrıca yollarda çok fazla çukur olduğu için yürüyemedim.Birkaç kez düştüm Smile

İkeda İkametgah alırken kapı kapı gezmek çok sıkıntılıydı.'Bugün kapalıyız.Yarın 9'da gel' cümlesini çok duydum. Bir ay boyunca yurt için başvurumu yapamadım.O bir ay arkadaşımın evinde kaldım.

Nihei Öncelikle konuşmaları anlamakta zorlandım.Ayrıca dolmuşta parayı kendimizin vermeyip.kişiden kişiye uzatılmasına çok şaşırmıştım.Bana uzatmam için para verildiğinde ' Niye alıyorum ki?' diye düşündüm.Ancak 'Amcaya uzatın' dendiğinde anladım...

Sorunlarla Karşılaştığınızda Türkler Yardım Etti mi?

Komatsu Evet,Japonca bölümünden arkadaşlarım genellikle yardımcı oldu.

İkeda Banada yardımcı oldular.Bürokrası sorularına ise ' yapacak bir şey yok' dediler.

Nihei İlk başlarda çok yardım aldım.Kocaman bir bavulla Türkiyeye geldiğimde,birisi hiçbir şey söylemeden,kapıya kadar eşyalarımı taşıdı.İlk başta çaldığını düşünüp 'Aaaaaa!' diye peşine düştüm Very Happy ama aslında yardımsever olduğundan benim için eşyalarımı taşıyormuş.Buna çok şaşırmıştım.Japonyada hiçbir şey söylemeden yardım eden insanlar pek yoktur.
Bir de ilk geldiğimde postaneyi ararken, birisi işi olmasına rağmen 'birlikte gidelim ' diyip beni götürmüştü.Giderken 'ayranı seviyorum' deyince ayran alıp gelmişti.Gerçekten beni hiç tanımamasına rağmen iyi davranmasına çok duygulanmıştım.

Kobota Ben de birçok kez Türk arkadaşlarımdan yardım aldım.Üç gün önce cüzdanım çalındı.Arkadaşım benimle birlikte karakola kadar geldi.Birde Japonlar yabancılar ile aralarına mesafe koyup, 'Yabancılara' pek borç vermezler.Ama o arkadaşım ' paran yoksa ödünç vereyim' dedi.Çok sevinmiştim.

2.bölümüde yarın yazacağım ^^
Kullanıcı profilini gör
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Türkiyedeki Japonlarla Röportaj   Perş. 19 Ağus. 2010, 11:42

yeni okuma fırsatı bulabildim Smile gerçekten ilgi çekici olmuş Very Happy 2. bölümünü de bekliyorum Very Happy ve teşekkürler paylaşım için
Kullanıcı profilini gör http://japon.nforum.biz
Maccha
japon forum muhabiri

MesajKonu: Geri: Türkiyedeki Japonlarla Röportaj   Perş. 19 Ağus. 2010, 12:28

Güzel bir röportaj Smile Komatsu'nin karşılaştığı sorunla ne yazık ki çoğumuz karşılaşıyoruz, keşke çare bulunsa...
Kullanıcı profilini gör http://candynindunyasi.com
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Türkiyedeki Japonlarla Röportaj   Bugün 10:08

Türkiyedeki Japonlarla Röportaj
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkiyenin En İyi DJ'leri (Metro Hist Listesi)
» Melike Güner Haberleri
» şükran pakkan ile röportaj
» Logan Lerman münih'te
» Clocks -- Coldplay Lyrics(İngiLizce-Türkçe)