japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Share | 

MADE IN JAPAN

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
YazarMesaj
keyif

MesajKonu: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:22

aman ya rabbi ne ülkeydi öyle...

uçağa binişimdem inişime kadar zaman o kadar çabuk geçti ki daha geri gelmeden ne zaman tekrar gideceğimin planlarını yapmaya başladım...

normalde biraz dinlendikten sonra muhtemelen haftaya tekrar giderdim ama mart-nisan aylarında gitmenin çok daha iyi olacağını zorla da olsa kabul ettim...

1 haftalığına önce tokyo'ya ardından da biraz dinlenip yine 1 haftalığına osaka'ya gitmeye karar verdim...

arka arkaya orada 2-3 hafta geçirmek güzellikleri yeterince değerlendirememeye sebep olacaktır muhtemelen çünkü ciddi anlamda yorucu bir yer japonya...

turlara dikkat ettiğimde, tokyo'ya 3-4 günden fazla yer ayırmamışlar ben de o yüzden 4 gün kaldım tokyo'da ama ancaa yarısını gezebildim...o yüzden diğer sefer 7-8 günlüğüne tokyo yapacağım sadece...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:23

konu konu yazayım hem okuyanlar için kolay olur hem de benim için...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:25

sorusu olan olursa da çekinmeden yazsın cevap vermekten memnun olurum...9 günlük japon nezaketi ve alçakgönüllülüğünden sonra vermenin de en az almak kadar mutluluk verici olduğunu tekrar tecrübe etmek fazlasıyla keyif verici...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:34

pasaport kontrolden başlayayım...

herhangi bir sorunla karşılaşmadım, karşılaşanı da görmedim...oldukça naziklerdi...üstelik dönüş biletimin çıktısını da yanıma almamıştım hallederiz ne de olsa gibisinden...

bir formu uçakta doldurduktan sonra bir formu da alanda dolduruyorsunuz ve görevliye veriyorsunuz...o da bazı sorular soruyor...ne zaman döneceksiniz (yanımda bilet olsaydı onu da sormazlardı herhalde), ne için geldiniz...sadece bu 2 soru soruldu...yeni çipli pasaport ile ilk defa yurtdışına çıkmam ve tüm sayfalarının doğal olarak boş olması nedeniyle muhtemelen bir süre inceleme yapmış olabilir ekranından ama sıkıntı yaratacak birşey olmadı...ingilizce telaffuzları çok iyi değildi benim de kulağım zaten çok iyi değildir anlamada...

sonra çantaları alıp geçtiğimiz bölgeden geçerken valiz filan açtırmadılar...

yani oldukça kolaydı ülkeye giriş....
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:47

geçtikten sonra ingilizce levhalarla istediğiniz yere kolayca ulaşabiliyorsunuz....

burada önemli olan 1-2 ayrıntı var...zaman kazandırması açısından hemen paylaşayım...

eğer gitmeden japan railpass alırsanız orada önce travel service bürosuna gidin...zaten şehre giden narita express istasyonunun hemen gerisinde...size bir kart verilecek ve o kartla JR hatlarına ücretsiz binebileceksiniz...o kartı almadan elinizdeki fiş ile trenlere binemezsiniz...

diğer önemli kısım JR pass kartlarını alıp almama konusunda...şu anki parayla 500 lira civarında 1 haftalık kartın değeri...eğer tek şehir veya kısa mesafeler gezecekseniz kesinlikle gerek yok...günlük sınırsız kullanım kartları var yaklaşık 25 lira civarında ve metro ile trenlerin hepsini kapsıyor...bildiğim kadarıyla havaalanı ulaşımları da dahil...

bir şehir ve etrafı için de 7-8 günlük bir süre yeterli olacağından 150-200 lira ulaşım masrafınız olur ki 300-350 lira tasarruf demektir...

zaten ülke 2 turistik bölgeden oluşmakta...tokyo ve osaka...

tek seferde her iki tarafı da gezerim derseniz JR pass kart gerekli...çünkü shinkansen trenleri ile tokyo-osaka gidiş dönüş fiyatı kartın bedeline nerdeyse eşit...osaka'dan kyoto, kobe ve hiroshima yapacağınız ve bir de şehir içinde bedava gezeceğiniz düşünülürse kart almamak çok büyük bir hata olur....

şehir içi JR hatları bazen kısa bir mesafeyi zorlaştırıyor sürekli aktarma yapmak zorunda bırakıyor ki bedava bile olsa bir müddet sonra 3-5 milyon verip gdeceğiniz yere direkt giden hatta biniyorsunuz...özellikle vaktin de değerli olduğu düşünülünce...

Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:49

şunu tekrar belirteyim...eğer zaman ve para sorun olmaz diyorsanız kesinlikle 2 defada gezi japonya'yı...

tokyo ve osaka çevresi olmak üzere...

bu durumda JR pass karta da ihtiyacınız olmayacaktır...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:54

diğer taraftan eğer gençseniz ya da bisiklet ile gezerim diyorsanız şanslı gruba giren insanlar sizsiniz...

hem ödeyeceğiniz para çok az, hem de ülkeyi yeryüzünden görme şansınız çok fazla...trafik harükulade...herkes kurallara riayet ediyor ve ciddi anlamda bisiklet yolları var...günlük bisiklet kirası 5 milyon civarında önünde de güzel bir sepet olunca çöpleri nereye atacağım yahu derdiniz de bitiyor...Smile:)hırsızlık zaten sözkonusu bile değil...zaten bisiklet çalınacak en son şey olurdu herhalde...SmileSmile

en güzeli bazı günler bisiklet kiralamak bazeı günler toplu ulaşım araçlarını kullanmak...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:59

toplu ulaşım araçlarını kimseye ihtiyaç duymadan kullanmak için yapmanız gereken en önemli şey metro ve tren hatlarının haritalarını almak, görülecek yerlerin hangi hatlarda olduğunu gösteren şehir haritasını almak ve uygun yerde inmek...

günlük bilet alırsanız tekrar tekrar bilet alma derdi de olmayacağından tıkır tıkır gezersiniz...

bu arada ben JR pass aldığımdan ve bazı yerleri de yürüyerek gezmek istediğimden mümkün olduğunca JR hattı kullandım...ama jr pass olmasaydı ulaşım hem daha kolay olurdu hem de daha ucuz tek bir bölgede...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 13:05

shinkansen trenlere gelince...mermi tren diyorlarmış ama bana mermi gibi gelmedi...çok hızlı gittiği doğru ama sportif şanzıman olmayınca hissedemiyorsunuz o hızı...SmileSmile

ben 250 km hızdan sonra her 5-10 km artışı hisseden biri olarak o trende hiçbir şey hissetmedim...

yani S kasa ya da 7 kasa makam arabaları ile hız yapmaya benziyordu trenler...çok hızlı, konforlu...ve inanılmaz dakik...

green line dedikleri business class sınıf almaya da hiç gerek yok...koltuk birz daha geniş ve tren içi harcamaları kredi kartı ile yapabiliyorsunuz ama nerdeyse kompartmanda 1-2 kişi ile seyahat ediyorsunuz...yani diyalog kurma şansınız sıfır bir japon ile...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 13:11

trenlerde ücretli yeme içme servisi var fiyatları makul...yemek 15-20 lira...içecekler 3-5 lira arası...

trende servis yapan kızı gördüğümde ağlamadım desem yalan olur...kompartımandan içeri girerken ve çıkarken selam veriyor, alışveriş yaptıktan sonra sizi selamlıyor ve insan bunun kusursuz bir servis mi yoksa saygının gelebileceği en yüksek nokta mı olduğunu bir müddet düşünüyor...

bu arada tipik bir türk olduğumdan son dakika bindiğim trende business class gitmişim hiroshima'ya normal pass card ile...kontrol de yapmadıklarından daha sonra öğrendim o tarafta oturamayacağımı...SmileSmile
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 14:21

tokyo'ya gittiğinizde...uygun bir program yaratmak için bölgelere göre düzenlenmiş tanıtım broşürlerini muhakkak alınız...ben tokyo metropolitian binasının grişinden aldım ve inanılmaz işime yaradı...bölgesel olarak öncelik sırası yapabilirsiniz, gündüz ve gece dolaşabileceğiniz yerleri ayırabilirsiniz...

konaklama yapabileceğiniz yer konusuna gelince...ilk gidişim olduğu için en işlek yerlerde kalmayı tercih ettim ve 4 yıldızlı yerleri seçtim ortalama 130 usd civarında...bir dahaki sefer asla buralarda kalmam çünkü ulaşım o kadar kolay ki o paraları vermeye hiç gerek yok...1 kere tecrübe etmekle beraber izlenimim odur ki nerede kalırsanız kalın hijyen ön planda olacaktır...
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 19:53

Yolculuğunun detaylarını bizlerle paylaştığın için teşekkürler keyif Gerçekten ilgiyle okudum ve iyice gidesim geldi Very Happy

Yalnız tek birşeye dikkat edersen sevinirim: böyle birkaç bölümde yazacağına tek bir mesajda yazsan daha iyi olur. Gerçi böyle de rahat okuduk ama bundan böyle üst üste birkaç mesaj yazmadan, bütün diyeceklerini tek mesajda toplarsan sevinirim Wink

Osaka ve Tokyo hakkında neler düşündüğünü de bizlerle paylaşırsan süper olur japon forum

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Cuma 05 Kas. 2010, 11:29

haftasonu misafirim olduğundan pazar akşamı yazmaya devam edeceğim...

parça parça yazmamın sebebi konulara göre yazacak olmamdı, tek parça halinde de yazabilirim sorun değil...

Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Cuma 05 Kas. 2010, 11:52

İlgin için teşekkürler

Bir de bir sorum daha olacaktı: acaba hangi uçak şirketiyle gittin ve yol + otel toplam ne kadar tuttu?

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
contraryalchemist

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Cuma 05 Kas. 2010, 18:53

Paylaşım için teşekkür ederim. Okulumda bir Japonca kulübü var ve be duyar duymaz oraya girdim. Bizim de kulüp olarak Japonya'ya gitmek gibi bir düşüncemiz var. Japonya'ya gidiş dönüş uçak biletlerinin fiyatları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Ve bir de orada hangi dili kullanabiliriz. İngilizcemiz iyi sayılır.(Karşımdakiyle anlaşabilecek kadar biliyorum.) Japonca bilgim çok zayıf.(Kanji ezberlemeye bir iki gün önce başladım.) Bu orada bir problem çıkarır mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı profilini gör

MADE IN JAPAN

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 6 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Similar topics

-
» şarkı armağan etmece :D
» ~Beyaz Sayfa~17.Bölüm Geldiii!!Upuzunnn :D Made in Psiko:D