japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

MADE IN JAPAN

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2, 3, 4  Sonraki
YazarMesaj
keyif

MesajKonu: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:22

aman ya rabbi ne ülkeydi öyle...

uçağa binişimdem inişime kadar zaman o kadar çabuk geçti ki daha geri gelmeden ne zaman tekrar gideceğimin planlarını yapmaya başladım...

normalde biraz dinlendikten sonra muhtemelen haftaya tekrar giderdim ama mart-nisan aylarında gitmenin çok daha iyi olacağını zorla da olsa kabul ettim...

1 haftalığına önce tokyo'ya ardından da biraz dinlenip yine 1 haftalığına osaka'ya gitmeye karar verdim...

arka arkaya orada 2-3 hafta geçirmek güzellikleri yeterince değerlendirememeye sebep olacaktır muhtemelen çünkü ciddi anlamda yorucu bir yer japonya...

turlara dikkat ettiğimde, tokyo'ya 3-4 günden fazla yer ayırmamışlar ben de o yüzden 4 gün kaldım tokyo'da ama ancaa yarısını gezebildim...o yüzden diğer sefer 7-8 günlüğüne tokyo yapacağım sadece...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:23

konu konu yazayım hem okuyanlar için kolay olur hem de benim için...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:25

sorusu olan olursa da çekinmeden yazsın cevap vermekten memnun olurum...9 günlük japon nezaketi ve alçakgönüllülüğünden sonra vermenin de en az almak kadar mutluluk verici olduğunu tekrar tecrübe etmek fazlasıyla keyif verici...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:34

pasaport kontrolden başlayayım...

herhangi bir sorunla karşılaşmadım, karşılaşanı da görmedim...oldukça naziklerdi...üstelik dönüş biletimin çıktısını da yanıma almamıştım hallederiz ne de olsa gibisinden...

bir formu uçakta doldurduktan sonra bir formu da alanda dolduruyorsunuz ve görevliye veriyorsunuz...o da bazı sorular soruyor...ne zaman döneceksiniz (yanımda bilet olsaydı onu da sormazlardı herhalde), ne için geldiniz...sadece bu 2 soru soruldu...yeni çipli pasaport ile ilk defa yurtdışına çıkmam ve tüm sayfalarının doğal olarak boş olması nedeniyle muhtemelen bir süre inceleme yapmış olabilir ekranından ama sıkıntı yaratacak birşey olmadı...ingilizce telaffuzları çok iyi değildi benim de kulağım zaten çok iyi değildir anlamada...

sonra çantaları alıp geçtiğimiz bölgeden geçerken valiz filan açtırmadılar...

yani oldukça kolaydı ülkeye giriş....
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:47

geçtikten sonra ingilizce levhalarla istediğiniz yere kolayca ulaşabiliyorsunuz....

burada önemli olan 1-2 ayrıntı var...zaman kazandırması açısından hemen paylaşayım...

eğer gitmeden japan railpass alırsanız orada önce travel service bürosuna gidin...zaten şehre giden narita express istasyonunun hemen gerisinde...size bir kart verilecek ve o kartla JR hatlarına ücretsiz binebileceksiniz...o kartı almadan elinizdeki fiş ile trenlere binemezsiniz...

diğer önemli kısım JR pass kartlarını alıp almama konusunda...şu anki parayla 500 lira civarında 1 haftalık kartın değeri...eğer tek şehir veya kısa mesafeler gezecekseniz kesinlikle gerek yok...günlük sınırsız kullanım kartları var yaklaşık 25 lira civarında ve metro ile trenlerin hepsini kapsıyor...bildiğim kadarıyla havaalanı ulaşımları da dahil...

bir şehir ve etrafı için de 7-8 günlük bir süre yeterli olacağından 150-200 lira ulaşım masrafınız olur ki 300-350 lira tasarruf demektir...

zaten ülke 2 turistik bölgeden oluşmakta...tokyo ve osaka...

tek seferde her iki tarafı da gezerim derseniz JR pass kart gerekli...çünkü shinkansen trenleri ile tokyo-osaka gidiş dönüş fiyatı kartın bedeline nerdeyse eşit...osaka'dan kyoto, kobe ve hiroshima yapacağınız ve bir de şehir içinde bedava gezeceğiniz düşünülürse kart almamak çok büyük bir hata olur....

şehir içi JR hatları bazen kısa bir mesafeyi zorlaştırıyor sürekli aktarma yapmak zorunda bırakıyor ki bedava bile olsa bir müddet sonra 3-5 milyon verip gdeceğiniz yere direkt giden hatta biniyorsunuz...özellikle vaktin de değerli olduğu düşünülünce...

Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:49

şunu tekrar belirteyim...eğer zaman ve para sorun olmaz diyorsanız kesinlikle 2 defada gezi japonya'yı...

tokyo ve osaka çevresi olmak üzere...

bu durumda JR pass karta da ihtiyacınız olmayacaktır...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:54

diğer taraftan eğer gençseniz ya da bisiklet ile gezerim diyorsanız şanslı gruba giren insanlar sizsiniz...

hem ödeyeceğiniz para çok az, hem de ülkeyi yeryüzünden görme şansınız çok fazla...trafik harükulade...herkes kurallara riayet ediyor ve ciddi anlamda bisiklet yolları var...günlük bisiklet kirası 5 milyon civarında önünde de güzel bir sepet olunca çöpleri nereye atacağım yahu derdiniz de bitiyor...Smile:)hırsızlık zaten sözkonusu bile değil...zaten bisiklet çalınacak en son şey olurdu herhalde...SmileSmile

en güzeli bazı günler bisiklet kiralamak bazeı günler toplu ulaşım araçlarını kullanmak...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 12:59

toplu ulaşım araçlarını kimseye ihtiyaç duymadan kullanmak için yapmanız gereken en önemli şey metro ve tren hatlarının haritalarını almak, görülecek yerlerin hangi hatlarda olduğunu gösteren şehir haritasını almak ve uygun yerde inmek...

günlük bilet alırsanız tekrar tekrar bilet alma derdi de olmayacağından tıkır tıkır gezersiniz...

bu arada ben JR pass aldığımdan ve bazı yerleri de yürüyerek gezmek istediğimden mümkün olduğunca JR hattı kullandım...ama jr pass olmasaydı ulaşım hem daha kolay olurdu hem de daha ucuz tek bir bölgede...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 13:05

shinkansen trenlere gelince...mermi tren diyorlarmış ama bana mermi gibi gelmedi...çok hızlı gittiği doğru ama sportif şanzıman olmayınca hissedemiyorsunuz o hızı...SmileSmile

ben 250 km hızdan sonra her 5-10 km artışı hisseden biri olarak o trende hiçbir şey hissetmedim...

yani S kasa ya da 7 kasa makam arabaları ile hız yapmaya benziyordu trenler...çok hızlı, konforlu...ve inanılmaz dakik...

green line dedikleri business class sınıf almaya da hiç gerek yok...koltuk birz daha geniş ve tren içi harcamaları kredi kartı ile yapabiliyorsunuz ama nerdeyse kompartmanda 1-2 kişi ile seyahat ediyorsunuz...yani diyalog kurma şansınız sıfır bir japon ile...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 13:11

trenlerde ücretli yeme içme servisi var fiyatları makul...yemek 15-20 lira...içecekler 3-5 lira arası...

trende servis yapan kızı gördüğümde ağlamadım desem yalan olur...kompartımandan içeri girerken ve çıkarken selam veriyor, alışveriş yaptıktan sonra sizi selamlıyor ve insan bunun kusursuz bir servis mi yoksa saygının gelebileceği en yüksek nokta mı olduğunu bir müddet düşünüyor...

bu arada tipik bir türk olduğumdan son dakika bindiğim trende business class gitmişim hiroshima'ya normal pass card ile...kontrol de yapmadıklarından daha sonra öğrendim o tarafta oturamayacağımı...SmileSmile
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 14:21

tokyo'ya gittiğinizde...uygun bir program yaratmak için bölgelere göre düzenlenmiş tanıtım broşürlerini muhakkak alınız...ben tokyo metropolitian binasının grişinden aldım ve inanılmaz işime yaradı...bölgesel olarak öncelik sırası yapabilirsiniz, gündüz ve gece dolaşabileceğiniz yerleri ayırabilirsiniz...

konaklama yapabileceğiniz yer konusuna gelince...ilk gidişim olduğu için en işlek yerlerde kalmayı tercih ettim ve 4 yıldızlı yerleri seçtim ortalama 130 usd civarında...bir dahaki sefer asla buralarda kalmam çünkü ulaşım o kadar kolay ki o paraları vermeye hiç gerek yok...1 kere tecrübe etmekle beraber izlenimim odur ki nerede kalırsanız kalın hijyen ön planda olacaktır...
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Perş. 04 Kas. 2010, 19:53

Yolculuğunun detaylarını bizlerle paylaştığın için teşekkürler keyif Gerçekten ilgiyle okudum ve iyice gidesim geldi Very Happy

Yalnız tek birşeye dikkat edersen sevinirim: böyle birkaç bölümde yazacağına tek bir mesajda yazsan daha iyi olur. Gerçi böyle de rahat okuduk ama bundan böyle üst üste birkaç mesaj yazmadan, bütün diyeceklerini tek mesajda toplarsan sevinirim Wink

Osaka ve Tokyo hakkında neler düşündüğünü de bizlerle paylaşırsan süper olur japon forum

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Cuma 05 Kas. 2010, 11:29

haftasonu misafirim olduğundan pazar akşamı yazmaya devam edeceğim...

parça parça yazmamın sebebi konulara göre yazacak olmamdı, tek parça halinde de yazabilirim sorun değil...

Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Cuma 05 Kas. 2010, 11:52

İlgin için teşekkürler

Bir de bir sorum daha olacaktı: acaba hangi uçak şirketiyle gittin ve yol + otel toplam ne kadar tuttu?

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
contraryalchemist

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Cuma 05 Kas. 2010, 18:53

Paylaşım için teşekkür ederim. Okulumda bir Japonca kulübü var ve be duyar duymaz oraya girdim. Bizim de kulüp olarak Japonya'ya gitmek gibi bir düşüncemiz var. Japonya'ya gidiş dönüş uçak biletlerinin fiyatları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Ve bir de orada hangi dili kullanabiliriz. İngilizcemiz iyi sayılır.(Karşımdakiyle anlaşabilecek kadar biliyorum.) Japonca bilgim çok zayıf.(Kanji ezberlemeye bir iki gün önce başladım.) Bu orada bir problem çıkarır mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı profilini gör
Zatoichi

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 11:10

Tokyo’ya, güvenilirlik açısından en iyi seçenek olarakTürk Hava Yolları’nın direkt uçuşları ile gidilebilir.
İstanbul’dan kalkan Osaka ve Tokyo seferleri var. Yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor.
Onun dışında Avrupa’nın üzerinden aktarmalı ya da güneyden Asya üzerinden de gidilebilir.
Tokyo için ya da Japonya için tur gezileri genelde çok fazla olmuyor aralıklı da olsa bazı şirketler yapıyor.

THY Tokyo bilet fiyatları Ekonomi: 1.844TL - 2.400 TL, Business Class En Düşük 11.238.50TL
Atatürk Hava Limanın'dan 17:50'de kalkan uçak ertesi gün 12:25 Narita Hava Alanına
iniş yapıyor.

Otel ücretleri çoğu yerde en ucuz 160TL'ye denk geliyor.

Masal kitabı gibi anlatmayı bırakıp, özetleyecek olursak Very Happy ;
Uçak masrafları Hariç, 1 Hafta rahat bir Tatil yada seyahat yapabilmek için Kişi Başı en az 5.000 TL 'yi
gözden çıkarmalısınız.
Tabii ''Bi arkadaşa bakıp çıkacaktım'' gibi bir seyahat düşünüyorsanız, bu rakam yarıya düşebilir Very Happy
(Yani sadece herşeydahil otel menüsü ve fotoğraf çekme amaçlı sokak gezileri gibi..)

Dil konusunda sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız tercuman bulmalısınız.
Benim hiç böyle bir sorunum olmadığı için tercümanı nasıl bulunacağı konusunda bir fikrim
yok maalesef.
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 14:23

ben THY ile İstanbul aktarmalı gittim...Business uçtum ama çok fazla tavsiye etmem çünkü hosteslerden başka kimseyle sohbet edemiyorsunuz b/c tamamen japonlarla dolu olmasına rağmen...

ingilizceleri çoğunun ciddi anlamda yetersiz...o yüzden gitmeden önce temel bazı kelime ve cümleleri öğrenmenizde inanılmaz fayda var...

elinizdeki otel rezervasyon kağıdına hiç güvenmeyin çünkü taksiciler latin alfabesi okuyamadıklarından adresleri anlayamıyorlar...ya japonca yazılı adres verin -ki bu da yetersiz- ya da haritalı bir adres verin...5 ayrı otelde kaldım en kolay bulduğum amami diye şehrin oldukça dışındaki bir bölgedeydi...trenden sadece 1 dakikalık yürüme mesafesindeydi...zaten tutacak taksi de yoktu...bizim karadeniz köyleri gibiydi...otel de ryokan dedikleri geleneksel japon eviydi...

otel fiyatları aynı türkiye'deki gibi...hiçbir fark yok....50 milyona 3* otel rahatlıkla bulabiliyorsunuz kahvaltı hariç...ki zaten otel kahvaltılarını asla tavsiye etmem...aç kalıyorsunuz...lapa pirinç, balık, tavuk, anlamadığım bir sürü net bir tadı olmayan japon yiyeceğinden ve tadı bizimkine uymayan yumurtadan ve hatta berbar ötesi çaylarından hoşlanmayacağınıza garanti verebilirim...

evet çayları ciddi anlamda bizim damak zevkimize uzak...tapınağın bir tanesinde ciddi yorulmuştum ve dinleneyim diye green tea içivereyim dedim aman tanrım o ne tattı öyle...hani turcoyum demesem ve biz japonları çok seviyoruz cümlesini kullanıp sempati yaratmasam o çayı kesinlikle dökerdim...çay demeye de bin şahit lazım zaten...bildiğiniz çorba...pütür pütür tadı var...aslında her yerin çayı da farklı...tempura restoranında içtiğim green tea ile en ufacık bir alakası yoktu...koyu renkli geleneksel bir çayları daha var ve o daha iyi ama yine de bana göre lezeetli değiller...hoş ben earl grey hariç nadiren çay içerim ama yine de alıştığımız tad asla değildi...

otellere devam edersek agoda ve booking.com gibi sitelerden fiyatları inceleyebilir istediğiniz fiyata alternatif bulabilirsiniz...

gelelim lokasyona...en işlek yerlerde kalmaya ihtiyacınız var mı sorusuna...taksiler tokyo'dan 710, osaka'da 660 yen'den açılıyor ve zannedersem 1-2 km.'lik mesafe içerisindeyse gideceğiniz yer fiyat artmadan açılış fyatına gidebiliyorsunuz...uygun yere kadar toplu ulaşımı kullanmanız şart yoksa ciddi anlamda pahalı...osaka'da bir gün uzatmak istedim kalışımı ama otelde yer yoktu ben de başka yere geçeyim dedim haritada da çok uzak gözükmediğinden direkt taksiye bindim otelden ve 3300 yen ödedim...bizim parayla 60 tl civarı...bu hatayı normalde yapmam ama otelden istasyona gitmek için bir taksi, diğer istasyondan otele gitmek için bir taksi daha ve bir de subway kullanırsam zaten 1700 yen vereceğim taksi de en fazla o kadar tutar dedim iki katı tuttu...SmileSmile

o yüzden otellerinizin istasyona yürüme mesafesinde olmasına çok özen gösterin...ulaşım ağı çok yaygın ve de hızlı olduğundan nerede kaldığınızın gitmek istediğiniz yere ulaşmada sıkıntı yaratması mümkün değil....

tabii saatler 24:00 dedim mi olayın rengi değişir...ya 12'den önce döneceksiniz ya da saat 4-5'e kadar eğleneceksiniz toplu ulaşımın başlangıç saatine kadar...gece bizim taksim'e benzeyen ve çok daha fazlasına sahip olan bölgeler var ve birbirine yakın...orada heryer işlek...ve işin garibi ucuz da gece kulüpleri...aslında japonya hem çok pahalı hem çok ucuz bir ülke...ne yediğinizden ziyade nerede yediğiniz önemli...aynı türkiye gibi....kobe'de ya da iyi bir yerde 150 gr. kobe bifteği yerseniz -ki zaten güzel restoranlarda bulabilirsiniz- bir kadeh şarap ile 100 tl ödersiniz...tempura yemek daha da pahalı...sake ile 150 civarı...şabu şabu dedikleri yemek de sake ile 100 civarı....bunları ucuza yiyebilecek yer var mı bilmiyorum ama suşi de olay değişik...100 milyona aç da kalkabilrsiniz suşi restoranından 25 milyona sınırsız yedikleri kaytan suşhi restoranına da gidebilirsiniz ya da 15 milyona 12 tane de yiyebilirsiniz orta sınıf restoranda...ama nerde yerseniz yiyin hijyen çok yüksek...yani bizdeki gibi 3 milyona tavuk döner yerleriyle uzaktan yakından alakası yok...

şimdi çıkmam lazım yarın kısmetse devam ederim...

Kullanıcı profilini gör
Zatoichi

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 14:53

Nasıl yani!? Business uçup bilet'e 11.000TL, 3 * Otel'e 50TL'mi verdin? Very Happy
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 20:09

50 milyona otel var dedim, kaldım demedim...

ben hep 4* ayarında residence'larda kaldım ve fiyatı da 130 usd civarındaydı sng konaklama için...

de....bundan sana ne...

neyi merak ediyorsun...japonya tecrübelerimi mi okumak istiyorsun yoksa cümleler arasında tezatlık bulup beni madara etmeyi mi düşlüyorsun...

japon forumunda bunu yapma bari...alçakgönüllülüğün en tepe olduğu bir ülkenin forumunda bu tarz bir alaycı soru hiç yakışık almamış...

normal bir forumda seni MDT adını verdiğim madara dalga teorisine sokardım ama dediğim gibi burası japon forumu...seviyeyi yüksek tutmak zorunluluğu var...

sanki business uçan adamın kapsül otel deneyimini yaşama hakkı yok....ya da economy sınıf uçup sıfır konfora sahip ama oldukça yüksek fiyattan satılan ryokanda kalma lüksü yok...

ayrıca çok fazla vakıf olmadığın konularda böyle alaycı tutum sergileme...biri çıkıp business uçmak için sadece 56 bin liralık kredi kartı ile alışveriş yapmak ve 450 lira alan vergisi ödemek kafiidir der sen de gomen nasai demek zorunda kalırsın...tabii japoncayı sadece okuma-yazmadan ibaret sanmıyorsan...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 20:15

bilet fiyatları 1800-2000 tl aralığından başlıyor ve euro kuru ile doluluğa göre hergün değişiklik gösteriyor...

daha önce belirttiğim gibi mart ayının ilk haftasında osaka'ya, son haftasında da 1 haftalık tokyo'ya yolculuk yapacağım...sadece ekonomi sınıfı için % 30-35 daha düşük fiyatla yer sağlayabilirim japonseverlere...aynı gün uçmak kaydıyla tabii ki...

otel konusunda da tavsiyem son dakikaya kadar rezervasyon yapmamanız ya da sürekli takip edip istediğiniz bölge ya da otellerde uygun fiyat yakaladığınız an rezervasyonu yapmanız şeklinde olacaktır...son dakika indirimleri çok daha avantajlıdır tüm dünyada...risk çok fazla yoktur çünkü muhakkak boş olan bir yer bulunur ve son gün normal fiyata satamayacağından indirim yapma olasılığı % 99'dur...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 20:21

otelcilikte fiyatlar tamamen doluluğa göre değişir...taban ve tavan fiyatlar hariç tüm fiyatlar değişiklik gösterir sezon içerisinde...şu an 100 eur civarında olan bir oteli bazen 500 euroya satarlar...normal fiyatı 500 olan kolay kolay 100'e düşmez tabii ki...SmileSmile

hele 2-3 kişi konaklıyorsanız otel maliyeti % 40-60 civarı düşer kişibaşı olarak...

3-4 kişi seyahat ediyorsanız taksi maliyeti de sorun olmaktan çıkar...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 20:30

tokyo mu osaka mı derseniz osaka diyecek insan sayısı % 1'dir...o da belki...

yanına kyoto ve hiroshima eklerseniz denge kurulur...

zaman yetmediğinden nara'ya gidemedim kobe'de de sadece yemek yedim o kadar...bir sonraki sefere kısmetse...

tokyo'ya 1 hafta verin kesinlikle...göremediğim bir sürü yer kaldı gördüklerim yüzünden...öyle klasik turların verdiği 2-3 saat hikaye...shinjuku gyoen ulusal park'ta hayallere dalınca 2-3 saat zaten geçiyor......hele ki ingilizce bilen bir japon ile sohbet fırsatı yakalarsanız -ki oraya gelen japonların en ufak bir acelesi olmayacağından zor bir ihtimal değil- zaten akşam oluyor...

bunu 1 günde sadece 1 park gördüm diye de nitelendirebilirsiniz ya da cennette 1 gün geçirdim diye de nitelendirebilirsiniz...bu tamamen size kalmış...tur şirketinin insiyatifine bırakılamayacak kadar özeldir benim için bu şans...o yüzden göremedim belki de çok öenmli yerleri tokyo'daki...SmileSmile
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 20:41

yemeklere gelince...doymak biraz zor sanki...hele ki biz türkler için...ekmek yok...yemekler sanki aperetif gibi geliyor...hani ana yemeğe başlayacaksınız da bir türlü gelmiyor hissi uyanıyor siz de...tatlı gelince anlıyorsunuz ki burdan çıkıp başka bir tat daha keşfetmeliyim....

special price adında set menüler var oldukça güzel yerlerde...özellikle iş amaçlı gelen batılıların misafir edileceği tarz restoranlarda...150 gram et ve sebze, makarna, yemeğin suyundan elde edilen çorba, tatlı ve garnitürleri sake ile 100 lira civarında ve kesinlikle aç kalkıyorsunuz yemekten...bunun adı shabu shabu...kaynayan suya çok ince kesilmiş et ve sebzeleri atıp 3-5 saniye sonra alıp sosa bandırılarak yenilen bir yemek...kendin pişir kendin ye tarzı bişey...Smile):orijinal birşey...ama doyurucu değil...

tempura ciddi anlamda lezzetli...her şey kızartılarak geliyor...tek başına doyurucu olur mu bilmem...

yediklerimin arasında en doyurucu yemekleri sushi idi...bir müddet sonra da oğlum pirinçle mi karnını doyuracaksın demeye başlıyorsun...çünkü içine konanlar ile değil pirinç ile doyacağın kesin...kale gibi sarmış balığı...SmileSmile
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 20:50

yine parça parça yazmaya başlamışız farkında olmadan...

1 haftanın maliyetini çıkarmak için kısaca...

günlük kart için 25 lira...

günlük ortalama yemek için 35 lira...

giriş ücretleri için -ki tamamen size bağlı- 25-50 lira...

extralar için (bar, cafe, dönmedolap vs vs) 30-40 lira...

yani bir haftada 1000 lira ile güzel bir tatil geçirebilirsiniz...

otellere 2 kişi giderseniz kişibaşı 75 lira verdiğinizi düşünelim...ki çok iyi yerler bulunabilir bu fiyata...bir hafta için 500 lira da konaklama masrafınız tutar...etti size 1500 lira...öyle korkulacak bir yer değil asla japonya...venedik 10 kat daha pahalı tokyo'dan bana kalırsa...
Kullanıcı profilini gör
keyif

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   C.tesi 06 Kas. 2010, 21:07

alternafi fazlasıyla olan bir ülke japonya...her kesime hitap ediyor...taze yiyecek, hijyen ve uygun fiyat...zor rastlanan bir üçlüdür bu avrupa'da...

tokyo'da disneyland girişi yanlış hatırlamıyorsam 6000 yendi...100 lira civarı...pahalı gibi gelebilir ilk başta ama değil aslında...istediğinize istediğiniz kadar binebiliyorsunuz sabahtan akşama kadar...erken giden ve her bir eğlence için rezervasyon yaptırıp saatinde oraya giden için türkiye'den daha ucuza geliyor koskoca disneyland...eğlencenin hakkını da vereceğinden eminim...ben geç gittim ve ışık şovu yüzünden çok kalabalık olduğundan fazla binemedim ya neyse...SmileSmile

osaka'da akvaryum var yetişkinler için giriş 2000 yen yani 35 lira...fazlasıyla değer...sadece belgesellerde görebileceğiniz hayvanları görmek bir insan için çok büyük bir şans...beslenme saatlerinde de izlerseniz bir gününüzü alır girişi 35 lira olan bir aktivite...hiç sıkılmadan...yani bu da pahalı değil nihayetinde...

gidebildiğim tapınakların girişi için en fazla 500 yen ödüyorsunuz...değer mi derseniz...son kuruşuna kadar değer...

dünyanın herhalde en büyük dönme dolapları orada...gece binmek büyüleyici...siz yer değiştiriyorsunuz, yükselip alçalıyorsunuz ve karşınızda tokyo...o devasa binalara ve kıpkırmızı ışıklara rağmen japonların yüzü gibi masum masum duruyor...içerisi de ısıtmalı...poponuz bayram ediyor gece vakti...SmileSmile

yanında da fuji tv var...gözlem yeri de varmış ve binayı gezdiriyorlarmış rezervasyon ile ama maalesef buna da yetişemedim...başka sefere...

Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: MADE IN JAPAN   Bugün 16:27

MADE IN JAPAN
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 4 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3, 4  Sonraki
 Similar topics
-
» şarkı armağan etmece :D