japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Pen Spinning

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kouji

MesajKonu: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 06:57

Her ne kadar çok eski bir tarihi olduğu düşünülse de bilinen geçmişi 11 yıl öncesine kadar dayanan Kore'den çıkma bir spordur. Koreliler tarafından bulunduğu düşünülse de daha önceden Japonya'da da uğraşanlarının olduğu düşünülmektedir. Dilimizdeki anlamı kalem çevirmektir. Kalem çevirmek deyince çoğunuzun aklına baş parmak etrafında döndürmek veya bütün parmaklarda gezdirerek başladığın noktaya geri getirmek geliyor ki bunların pen spinningde kendi isimleri var. (bkz: thumb around ve fingerpass) Dünyada şu ana kadar çok gündeme gelmiş bir spordur. Turkish Pen Spinning Community (TPC) 2007 yılında Türkiye şampiyonu olan Onur Karatalay tarafından kurulmuştur. (www.penspinning-tr.com) Birçok ülkenin delisi olduğu bu sporda Japonların pek üstün olduğu söylenemez ama dünya birinciliği ard arda 3 yıldır THPSC'nin yani Thailand'ın oluyor. Türklerin yeri ise iyi denemeyecek durumda çünkü ustalaşmaya çalışan insanların sayısı çok az malesef. Ben 15 aydır pen spinning ile uğraşıyorum ve bu süre boyunca çok fazla deneyimim oldu. Farklı kalemlerin farklı kısımlarındaki parçaları çıkarıp modifiye ediyorsunuz ve sonunda çevirmeye uygun, ağırlığı tam ortasında olan tek bir kalem elde ediyorsunuz. Hareketlerin sayısı ise sayılamayacak kadar çok fazla ve inanın şimdiye kadar kabataslak olarak gördüğünüz kadar sade ve sıradan bir spor değil. Daha önce 2007 yılına kadar dünyanın dilinde olan bir Japon vardı. (Toshikazu Nagai) Kendine bonkura diyordu ve bir çok spinnera örnek olmuştur. 2007 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu 21 yaşında hayata gözlerini yumdu malesef fakat onun yolundan ilerleyip yaptıklarını örnek alanlar şimdi onun tarzını hala sürdürerek hepimize onu anımsatıyorlar. Dünyanın önde gelenleri var tabi benim favorim olanlar da var onların bir kaç videosunu paylaşmam iyi olur diye düşündüm tanıtmış olmak açısından. ^^

Spinnerpeem, bonkura'nın ölümünden sonra dünyanın favorisi olan ve THPSC'ye 3 yıldır 1.liği getiren The Best Spinner Ever diye de bilinen kişi. Fakat benim favorim değil. Very Happy

Littleboy, benim favorim fakat yaklaşık 6 ay kadar önce malesef bıraktı.

Supawit127, her ne kadar Spinnerpeem en iyi deseler de bana kalırsa dünyanın en iyisi o.

s777, bonkura'nın izinden gidip dünyanın en iyilerinden biri oldu. Kimilerine göre en iyisi o.

bonkura, zamanının en iyisi olup bütün pen spinnerlara ilham veren tek kişi. Huzur içinde yatsın.

Diyecekseniz ki madem o kadar zamandır uğraşıyorsun seni de görmek isteriz, bana uyar fakat baştan söyleyeyim o videolardaki insanlar uzun yıllardır uğraşıyorlar bu işle yani bana bakıp sen çok kötüsün demeniz normal. :DD

Nicknameim Curs3dH4nD.

YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/Curs3dH4nD

Vaktini ayırıp buraya kadar okuyan herkese teşekkürler.

TPC: www.penspinning-tr.com
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 13:58

Vay !! Gerçekten de süper bir konu olmuş!
Daha önceden duymuştum böyle birşey yaptıklarını, adını unutmuşum ama çünkü sen tanıtım bölümünde pen spinning'den bahsettiğinde neden bahsettiğini anlamadım.

Koyduğun videolarda en çok s777 ve bonkura'nınkileri beğendim. Ki zaten s777 bonkura'nın izinden gidiyorsa biraz normal herhalde bu seçimim Very Happy Ayrıca o videodakileri gördükten sonra, neden bonkura'nın o kadar beğenildiğini anlamamak elde değil Shocked

Senin videoların da süper! Bence diğerleri kadar başarılısın. Elbette daha çalışırsan daha da iyi olursun ama, bence hiç de fena değil!
Tabii ki de amatör gözle bunu diyorum ama, bence daha çok ileri gidebilirsin!

Japon forum seninle gurur duyuyor Razz

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
Kouji

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 17:44

Teşekkürler öncelikle yorumun için. s777 dünya idolu zaten ben de çok severim ve ondan öğrendiğim çok şey var ama stil farkı var bu işte mesela. Dikkat ettiyseniz birkaç tanesinin yaptığı şeyler daha çok benziyor birbirlerine aerial dediğimiz yani havaya atılan ve power trick dediğimiz yani zor hareketi olan videolar ilk üçü. Thai Style, Korean Style ve Japanese Style var bu işte. Thai'de aerial ve power trickleri çok kullanılıyor. Korean'da daha ziyade hız ve göze hoş gözükmesi önemli. Japanese ise zaten bonkura tarafından bulunan stildir yani kendi çıkardığı bir stil ve ilerleyen zamanda s777'nin stili olmuştur. Bunda ise daha çok geçişleri zor olan hareketler ve estetiklik hakim durumda. Yani bana göre en güzel stil tabiki Japanese fakat parmaklarım malesef onlar kadar estetik olmadığı için diğer favorim olan Thai'yi seçtim. ^^
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 19:13

Zaten beni etkileyen de o estetizmdi (açıkçası daha sanatsal gibi görünüyor gözüme Very Happy), en azından diğer videolara göre.
Japanese style banzai o zaman cheers

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
Kouji

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 19:33

Bana göre de en iyisi o fakat parmaklarımın çok estetik olmaması yüzünden yapamıyorum. Zamanında çok uğraştım üstelik. Dikkat ederseniz çok zorlu hareketler yapıyorlar yani o hareketlerin çoğunu benim yapmam biraz zor. Very Happy
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 19:40

Evet gördüm, zaten adamların elleri de laf aramızda çok güzel (senin ellerine laf etmiyorum yanlış anlama Very Happy) Uzun ince parmaklarla daha kolay oluyor galiba Very Happy

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
Kouji

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Ptsi 10 Ocak 2011, 19:45

Evet s777'nin parmakları cidden çok güzel ve evet uzun parmaklılık pen spinning için bir avantaj. Bazı hareketleri benim gibi kısa parmaklı olanlar yapmakta çok zorluk çekiyor. İşaret parmağından serçe parmağa direk inmek gibi bazı türevleri öğrenmek benim için çok zordu cidden. ^^
Kullanıcı profilini gör
Orihara Maya
☆akailili-sensei☆

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Salı 11 Ocak 2011, 14:27

Gerçekten de başarılısın ama Smile

Bu arada, kalemleri nasıl yaptığınızı bir anlatabilir misin? Yani özellikle seçtiğiniz kalemler filan var mı? Veya değişiklik yapmanız gerektiğinde nasıl yapıyorsunuz?

Oh stay with me...
Kullanıcı profilini gör
Kouji

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Salı 11 Ocak 2011, 19:54

Tabii. Kalemin temel olarak ayırdığımız üç farklı noktası var. Body, tips ve grip. Body dediğimiz kısım kalemin gövdesi oluyor. Tip kullandığımız kalemlerin metal uçlarına verdiğimiz ad. Grip ise yine kullandığımız kalemlerdeki bulunan süngerler. Farklı farklı kalemlerden alınıyor bunlar. Kimi kalemlerin gövdeleri çevirmeye çok uygun, kimilerinin gripleri veya tipleri. Özel yapım kalemlerin satıldığı bir yer yok mu derseniz tabii ki var. www.penwish.com adresini ziyaret ederseniz bu iş için yapılan veya normal her türlü kalemlere göz atabilirsiniz veya satın alabilirsiniz. Ha onlara şu anlık para harcamak gibi bir düşüncem yok kendi başıma yapabileceğim ve arada azıcık uğraşmak için beni oyalayabilecek bir şeyler yok mu derseniz de; buyrun. http://www.penspinning-tr.com/forum/index.php?f=13&t=503&rb_v=viewtopic Wink
Kullanıcı profilini gör
Zatoichi

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Perş. 13 Ocak 2011, 09:11

Gerçekten çok ilginçmiş. Seni de Tebrik ederim Koji.
Jo çalışmaları için pratik yapmakta bile kullanılabilir belki.. Very Happy
Kullanıcı profilini gör
Kouji

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Perş. 13 Ocak 2011, 17:46

Teşekkürler. Smile
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Pen Spinning   Bugün 19:43

Pen Spinning
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası