japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Kılıçlar ve Biz

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2, 3, 4  Sonraki
YazarMesaj
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 10:38

OyamaMasutatsu demiş ki:
Katana cok hafif bir kilictir ama genede dünyanin en saglam kilicidir. Jilet kadar keskinlestirilebilir. Bu resimdekini satacam yarin Smile yerine daha güzelini alacam.

ne kadara nerde nasıl yaaa hocam haber versene ya satacam falan Very Happy cheers

Kullanıcı profilini gör http://www.diabolikss.com
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 12:09

diaboliksword demiş ki:
ne kadara nerde nasıl yaaa hocam haber versene ya satacam falan Very Happy cheers

Hehe Smile 320 Euro ya sattim. Bu Katana okadar iyi degildi. Bir kac hafta icinde alacagim 12 kez katlanmis Damastceliginden yapilma. Herseyi ikiye böler Smile youtubede büssürü video var katana nin neler yapabileceginden.

Günümüzün en iyi Samurai i olan Toshihiro Obata nin kesis denemenerini izleyin Katana nedir ögrenmek icin Smile

Kullanıcı profilini gör http://www.kyokukanacke.tr.gg
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 13:34

diaboliksword demiş ki:
ya oboro dono güzel ama ben yandaki katanaya takıldım onunda tam resmini bi ara koyarsan hocam güzel olur ya :9 geek geek :rendeer: :rendeer:

Hadi kirmiim seni Very Happy
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 15:56

OyamaMasutatsu demiş ki:
diaboliksword demiş ki:

Hehe Smile 320 Euro ya sattim. Bu Katana okadar iyi degildi. Bir kac hafta icinde alacagim 12 kez katlanmis Damastceliginden yapilma. Herseyi ikiye böler Smile youtubede büssürü video var katana nin neler yapabileceginden.

Günümüzün en iyi Samurai i olan Toshihiro Obata nin kesis denemenerini izleyin Katana nedir ögrenmek icin Smile

Ahha ha haa...
Ya yok bu kadar da abartmayın yani...

Tepki toplarım belki biliyorum ama bir kılıcın kalitesi madeninde ve madeninin işlenişinden kaynaklanır.
Yani illa ki Katana olması gerekmiyor bir kılıcın yeterince keskin ve kaliteli olması için.
Videoların bir çoğunu izledim, kurşunu bile ikiye bölüyor tamam ama bunun o aletin Katana olması ile hiçbir ilgisi yok.
Aynı madenden ve aynı şekilde işleyerek farklı bir kılıç yaparsanız, yine aynı kesiciliği verecektir.
Sonuçta adamlar, aynen Avrupa gibi kendi kültürlerini nasıl pazarlayacaklarını çok iyi biliyorlar ve bunu yapıyorlar.

Ha ama en yetkin kılıç nedir diye soracaksanız size "Yatağan" derim ama her kılıncın tarzı ve buna bağlı olarakta kullanımı çok farklıdır.
Yani Katana ustası olan bir adama, bu kılıcın tam tersi bir tarzda kullanımı olan Yatağan'ı verirseniz ekmek bile kesemez belki de (abarttım biraz) Smile.

Mesela Orta Doğu'ya ve genelde (bildiğim kadarıyla) Farsilere, Türklere ait bir kılıç türü de yatağan benzeri ama daha geniş ve dış tarafı keskin olan eğri bir kılıç türü...
O ağırlıkta ve büyüklükte bir kılıca alışmış kimseye Katana süngü/kama gibi gelir sanırım.
Memlük kılıcları ise düzdür diye hatırlıyorum ama mesela Truva filminde dikkat ettiyseniz Yunan ve Roma tarzı gladyatör kılıçları falan kısa, düz ve her iki tarafı da keskindir.
Çinlilerinde Katana'ya benzer kılıçları vardır, "dai-dao" gibi bişeydi adı ve bunu muhtemelen Türklerden öğrenmişlerdir. Belki Katana'da kılıç yapımını çinlilerden öğrendikten sonra geliştirilmiştir.

Her neyse, sonuçta JaponForumundayız...
Ama dediğim gibi bu tarz bilgilendirmelerin, karşılaştırmaların taraftarıyım her zaman...
Bu tarz yorumlar olmalı diye düşünüyorum...

Ayrı başlık açıp konu oraya da taşınabilir tabii ki...

Eyv...

Bu da Yatağan...

Kullanıcı profilini gör http://www.turkish-media.com/forum/index.php?automodule=blog&blo
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 17:35

Tengerin Bosig dediklerin dogru olabilir. Ama Katana nin her kilictan daha iyi olmasinin nedenleri cok var. Birincisi Geometrik yapimi cok saglam. Yapim türü baska kiliclar gibi degil, bi görsen nasil yapildigini youtubede cok örnegi var. Baska kiliclarda belki okadar iyi kesebiliyor ama Katana cok hafif yapisi nedeniyle daha hizli ve daha esnek. Birde su var. Samurai katanaya sahip degil. Katana samurai a sahip gibi birseydi onlara. Katananin ruhu var gibi birsey buda onu cok cok özel kiniyor. Türklerdede bu böyleydi Türklerde Kilici cok kutsardi ve Türklerde cok kaliteli kiliclara sahipti ve ustaca kullanirdi. Ama Katana günümüze kadar gelistirildi. Her türlü celigi denediler ve deniyorlar.

Buda güzel bir video Avrupa kilici vs katana Smile

Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 19:06

OyamaMasutatsu demiş ki:
Tengerin Bosig dediklerin dogru olabilir. Ama Katana nin her kilictan daha iyi olmasinin nedenleri cok var. Birincisi Geometrik yapimi cok saglam. Yapim türü baska kiliclar gibi degil, bi görsen nasil yapildigini youtubede cok örnegi var. Baska kiliclarda belki okadar iyi kesebiliyor ama Katana cok hafif yapisi nedeniyle daha hizli ve daha esnek. Birde su var. Samurai katanaya sahip degil. Katana samurai a sahip gibi birseydi onlara. Katananin ruhu var gibi birsey buda onu cok cok özel kiniyor. Türklerdede bu böyleydi Türklerde Kilici cok kutsardi ve Türklerde cok kaliteli kiliclara sahipti ve ustaca kullanirdi. Ama Katana günümüze kadar gelistirildi. Her türlü celigi denediler ve deniyorlar.

Buda güzel bir video Avrupa kilici vs katana Smile

Yaa yemişim Avrupa kılıcını... Smile
Tüm kılıçlar geometrik bir yapıya sahiptir, tüm savaş aletleri öyledir, öyle olmak zorundadır...
Bir denge noktaları, kabzama şekilleri ve buna göre ağırlık merkezleri vardır ve tam da bu özelliklerinin uyumluluğu nedeni ile Yatağan'larda eşşizdir zaten...

Uç kısmının biraz daha ağır olması, onu savurduğunuzda öldürücü bir şekilde inmesini sağlar ve koparır atar...
Yatağan'ı gören bir kimse, bunun dövüşmekten ziyade "Tek Hamle" ile öldürmeye yaradığını anlayabilir.
Samurai'ler ise Yeniçeriler gibi Meydan Savaşçısı olmadıkları için Yatağan tarzı bir saldırı silahına ihtiyaç duymamışlardır, tabii ki Katana'lar hafif ve esnek olacak, daha çok yakın dövüş (kılıç ile) yapıyorlardı.

Katana Felsefesi kabilinden kabuller, Katana'yı benim için değil Samurai'ler için özel kılar.
Hemen hemen aynı anlayış Yeniçerilerde de vardır zaten ama ne yazık ki biz bunu öğrenmeye ve bilmeye ihtiyaç duymuyoruz!
Köroğlu, Yiğitliği "Kılıç"a bağlamıştır, bunu tabii ki biliyoruz:
"Delik demir (Tüfenk) icat oldu, Mertlik bozuldu,
Eğri Kılınç (Yatağan) kında paslanmalıdır.
"

Japonların bu kültürü çok iyi pazarladıkları ve geliştirdikleri konusunda sana katılıyorum ancak bence birde Yatağan görmelisin.
Onun işçiliğini, süslemesini görsen, Yeniçeri olsan bile kullanmak istemezsin, kıyamazsın...
Adamlar üzerine kan olukları bile yapıyorlardı...
Kan oluğu niye yapıyorlar?
Çünkü Meydan Savaşında kullanılıyor, oldukça çok kelle uçuruyor...

Dikkat edersen, dünyada kullanılagelen (Katana dahil) tüm kılıçların Dış bükey tarafı keskinken, Yatağan'ın İç bükey kısmı keskindir ve buna rağmen çok kullanışlı olması onu daha bir eşsiz kılar...
Öyle ki ortaya çıkışından Osmanlının yıkılışına kadar temel saldırı silahı olarak hep kullanılmıştır.
Hatta bugün bile Genel Kurmay Başkanının sahip olduğu Kılınç'ta Yatağan'ın Piyade Kılıncı versiyonudur.

Maden olaraksa daha bir özeldir, çünkü iki tane maden kullanırsınız Yatağan'da...
Keskin olan İçbükey kısmında farklı ve Kör olan Sırt Kısmında farklı maden kullanılır...
Süslemeleri Gümüş ile yapılır...

Bakın, ben Katana'yı küçümsüyor değilim...
Zaten sahibi ile bütünleşmiş böyle bir silaha saygı duymamak son derece basitçe olurdu...
Ama ben silah olarak Yatağan'ı her açıdan daha eşsiz buluyorum, ki bu çok kişisel bir tercihtir...

Ha ama birde şu hatayı yapıyoruz:
Öldürmek/Can Almak için üretilen bir şeye hayran olmak ne kadar insanca?
Özeleştiri yapalım... Very Happy

Ama sanat eseri ve kullanım olarak Yatağan eşsizdir bence...

Eyv...
Kullanıcı profilini gör http://www.turkish-media.com/forum/index.php?automodule=blog&blo
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 19:57

bencede başka başlıkda bu konu gitse güzel olur ama katananın özel bi sevisi var işte samurailer taranfından kullanılması falan filan diger kılıçlarda güzel olabilir belki cok daha iyi kesebilir ama bence en nazik ve nazik oldugu kadar da vahşeti içeren tek kılıç bence katanalar türklerde kesinlikle mükemmel kılıçlar kullanmıştır tarih boyunca ama boyutları nedeniyle bence biraz itici geliyor yani bu benim zevk anlayışım tabi. ve Eger her kılıç için gecerli onunla bütünlük saglayamazsan eger onu kullanamazsın bu kendoda da böyle shinaiyle bir bütün olmak zorundasın ve nasıl elerini kollarını normal hayatda biçimli ve organize kullanıyorsan bu işte öyle ama en kısa zamanda bi katana edinmek istiyorum tabi para durumumu toplamam lazım öncelikle oyamamasutatsu bana bu konuda alıcagım zaman yardımcı olursan sevinirim ankarada ben bulabilcegimi düşünmüyorum belki vardır ama alıcagım zaman yardımcı olursan sevinirim...

diaboliksword

MesajKonu: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 20:26

Arkadaşlar bi katana muhabbeti yapıyorduk çizim kısmıında isterseniz burada devam edelim buyrun ilk söz kimden gelsin sahneyi ben actım

diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 20:44

Arkadaşlar ben bu video ile ilgili bir yorum yapmak istiyorum

Şimdi avrupa kılıcı ile katana karşılaştırması yapılmış ve hangisi daha iyi diye sorulmuş kullanımla alakalı ilerde olma durumu var bence bitanesi cok agır digeri hafif dikkat ederseniz avrupa kılıcı birinci hamleyi yaptıkdan sonra 2. hamle icin gecen zaman cok fazla ama birde katanaya bakalım avrupa kılıcı 2.yi yapana kadar 2 vuruş yapabiliyor daha iyi bir kılıc kullanan birisi olsa belki daha fazlasına bile imkagan tanır bence aktiflik ve hız önemliyse katana en önde bayragı taşımakdadır.

misa amane

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 20:49

bişi sorabilirmiyim KATANA tam olarak ne oluyor Question Question
Kullanıcı profilini gör
Desire

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 20:51

kılıç oluyormuş ben de sonradan öğrendim Razz anlamam kılıçtan mılıçtan yaa
benim parmaklar kalem tutuyo sadece lol!
Kullanıcı profilini gör
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:01

Katana (刀), ya da taçinin kullanımını takiben 1400'lerden sonraki ismiyle 大刀 dayito, tek-yönlü, uzun Japon kılıcıdır.[1][2][3] Çoğu Japon, katana kelimesini genel olarak kılıç anlamında kullanır.

Japon samurayı tarafından kullanılan, geleneksel tek-yönlü, kıvrık kılıç çeşididir. Vakizaşi veya şoto ile ya da tanto ile eş olarak bilinen katana, buşi sınıfı savaşçılar olan bukeler tarafından kullanılırdı. İki silah beraber olduğunda büyük-küçük anlamına gelen dayişo olarak adlandırılır ve samurayların kişisel onur ve sosyal gücünü temsil ederdi. Uzun kılıç açık alanda yapılan dövüşlerde kullanılırken kısa kılıç yan silah olarak taşınır ve saplama amacıyla ya da yakın dövüşlerde (örn: içeride) ve seppuku için kullanılırdı.

işte bu sözlük anlamı arkadaşlar wikiden alınmıştır...

Mejii dönemine kadar taşınması yasaldı ama Meji devriminden sonra yasaklandı ve sus eşyası olma yolunda gitti biraz ama ne yapalım hala sevenler ve kullanmak isteyenler var bunun için kendo ve iaido sporuyla ugraşırsanız en güzel şekilde kılıç kullanırsınız ama kıllıç kullanmayı ögreneyim diye gittiginiz bu dojolarda kendinizi bambaşka bir şey ararken bulucaksınız senseimiz ken : kılıc demekdir do da yol kendo ile bu yolda cevaplar aramak der hala kendisininde dogru soruyu sorup cevabını alamadıgını söyler alsada yeni bir soruyla cevabını aldıgı için devam etmesi gerekdigini düşünür kılıç güç verdigi kadar huzur da verir yeter ki kalbiniz ve beyninizle isteyin ve yaşayın...

cok derin konuştum ama gerçekden böyle ben aaa kılıclar süper falan diye başladım ama bu işin o olmadıgını gördüm devam edemesemde tüm kalbim ve aklım dojomda hala umarım 15 temmuzdan sonra dojoma ve shinaime kavuşcam

sözlük
dojo:antreman salonu
shinai: banbudan yapılmış kılıç

misa amane

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:06

sana katılıyorum Desire bu arada bizi aydınlattın için arigatoo gozaimasu Diaboliksword Very Happy
Kullanıcı profilini gör
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:09

nedemek bilgilendirmek görevim yani siz bu başlıgı takip edin burada ne yazılar olucak ilerde hissedebiliyorum Smile geek :rendeer:

Desire

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:13

diaboliksword demiş ki:
nedemek bilgilendirmek görevim yani siz bu başlıgı takip edin burada ne yazılar olucak ilerde hissedebiliyorum Smile geek :rendeer:

takip edelim bakalım nasıl yorumlar olacak
yanlıss kılıçla saldirmak yok birbirinize şeytan doldurur
lol! lol! lol! Razz Razz Razz Razz
Kullanıcı profilini gör
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:31

şeytan degilde biz parlatırız gibi geliyor bana Smile bu arada sizin kılıçlar hakkında yorumlarınız nedir yani sadece erkeklerin degilde bence bayanlarında ilgisini cektigini düşünüyorum ama tabi kalem tutan eller hicbir zaman kılıc tutmasın yani

Desire

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:36

diaboliksword demiş ki:
şeytan degilde biz parlatırız gibi geliyor bana Smile bu arada sizin kılıçlar hakkında yorumlarınız nedir yani sadece erkeklerin degilde bence bayanlarında ilgisini cektigini düşünüyorum ama tabi kalem tutan eller hicbir zaman kılıc tutmasın yani

vala pek sefmem vurdu kırdıyı kalemimle döverim ben adamı
Razz
Kullanıcı profilini gör
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 21:40

oda bir ihtimal tabiki ama bir kez kullanmaya başladıgın zaman bırakmak gercekden zor yani belli bir süre etkisinde kalıyorsun verdigi güc hissi kişisel huzur ve benzeri bir cok duygu en kısa zamanda edincem bir tane katana

Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 23:09

Ohooo ooo, hocam öteki konuda yazmıştık bir sürü şey, burada tekrar etmem anlamsız olacak sanırsam Very Happy

Admin o yazılarımı buraya çekerse tekrar yorulmam gerekmez diye düşünüyorum Smile

Ahanda burada o yazılar...
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 23:17

tengeriin boş ver abi orada zaten oldu bitti diyelim senin kılıclar hakkında düşüncelerin nelerdir yani katanaları seviyoruz dedikde biraz abartmayın uleeen diye kızdın ya Very Happy sankin :rendeer:

Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 23:35

diaboliksword demiş ki:
bencede başka başlıkda bu konu gitse güzel olur ama katananın özel bi sevisi var işte samurailer taranfından kullanılması falan filan diger kılıçlarda güzel olabilir belki cok daha iyi kesebilir ama bence en nazik ve nazik oldugu kadar da vahşeti içeren tek kılıç bence katanalar türklerde kesinlikle mükemmel kılıçlar kullanmıştır tarih boyunca ama boyutları nedeniyle bence biraz itici geliyor yani bu benim zevk anlayışım tabi. ve Eger her kılıç için gecerli onunla bütünlük saglayamazsan eger onu kullanamazsın bu kendoda da böyle shinaiyle bir bütün olmak zorundasın ve nasıl elerini kollarını normal hayatda biçimli ve organize kullanıyorsan bu işte öyle ama en kısa zamanda bi katana edinmek istiyorum tabi para durumumu toplamam lazım öncelikle oyamamasutatsu bana bu konuda alıcagım zaman yardımcı olursan sevinirim ankarada ben bulabilcegimi düşünmüyorum belki vardır ama alıcagım zaman yardımcı olursan sevinirim...
diaboliksword demiş ki:
tengeriin boş ver abi orada zaten oldu bitti diyelim senin kılıclar hakkında düşüncelerin nelerdir yani katanaları seviyoruz dedikde biraz abartmayın uleeen diye kızdın ya Very Happy sankin :rendeer:

Dia, ben kılıçları çok severim...
Yani önceden bayağı bir üzerine yoğunlaşmıştım ama asıl sevdiğim ise Savaş Baltalarıydı...
Ama yeterinde para kazanmaya başladığımda her milletin kılıcından sahip olmak gibi uçuk bir hayalim var ama imkansıza yakın...

Katana'lar çok güzel kılıçlar ve "Sevmem" demiyorum, diyemem ama "Katana"ya atfedilen felsefenin,
"Kılıç ile bütünleşme" düşüncesinin popülist bir kaygıyla, o kültürün sahiplerince abartıldığını ve pazarlandığını, popüler kültüre peşkeş çekildiğini düşünüyorum...
Çünkü tarihte görülmüştür ki "Savaşma Sanatı"nda ustalaşmış her millette savaşçının silahı ile özdeşleşmiş olması gerektiği, silahı ile bir bütün oluşturması gerektiği düşüncesi uygulanmıştır.
Zaten bir savaşçı diyeceğimiz kişi silahı ile bütünleşemez ise kullandığı silah ile nereye vuracağını bilemez ve vurmak istediği yere vuramaz ise ve asla ve asla savaşçı olamaz...
Bu aşamada silahı, sahibinin bedeninin bir parçasıymış gibi olmak zorundadır...
Yeniçeri'ler de, Gladyatör'ler de, Amazon'lar da, Samurai'ler de silahları ile bir beden gibi hareket ediyorlardı...
Yani bu düşünce ve felsefe sadece Uzak Doğu Savaş Sanatına has bir şey değil...
Öyleymiş gibi gösterilip o kültürün pazarlanmasına, bunun kapitalist bir anlayış olmasından dolayı en baştan karşı çıkıyorum zaten ve etik bulmuyorum, diğer milletlere haksızlıkmış gibi geliyor...

Ayrıca her meslekte, sanatta, zanaatta, savaşçılıkta kişinin başarılı olabilmesinin tek yolu, kullandığı birincil gereçlerle bir bütün oluşturabilmesidir...

Süvari atıyla özdeşleşir, bir bütün olur mesela...
Köroğlu gibi, aynı zamanda kılıcı ile...

Flüt virtüözü, flütü ile bir beden gibidir...
Aynen Şefika Kutluer gibi ya da ne bileyim Jetro Hull dinlediniz mi hiç?

Ressam, fırçası ile bir bütün olmak zorundadır...
Aynen Da Vinci gibi...

Yazar, kalemi ile bir bütün oluşturur...
Aynen Mevlana gibi, yazmaya aşık olur...

Katana'lar tabii ki dünyanın en meşhur kılıçları ama (yine koskocaman bir BENCE diyerek) Yatağan'lar ile boy ölçüşemezler...

Eyv...
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   C.tesi 05 Nis. 2008, 23:49

söylediklerinde haklısın pazarlanma konusunda ama hani japon forumu oldugu için vede bizim içimizdeki bu katana sevgisi yüzünden burada popüler bir olaymış gibi anlatılıyor aslında bende düşündügün kadar populer degiller eger populer olsalardı bazı sporlara yatkınlık daha cok olurdu diye düşünüyorum katanaların aktif ve örnegin yatagalardan daha cok bilinmesinin nedenini sen zaten cok güzel anlattın bunu pazarlanma yöntemidir. Ve bi şeyi cok merak ettim gercekdende acaba bir yatagan katana karşılaşması nasıl olurdu yani gercekden hangi kılıc ustun gelirdi merak ettim yukardaki videoda ki gibi agırbir kılıcsa eger inan hicbir fikrim yok ama hemen araştırıcam bence katana daha iyi olcak gibi ama kullanıcı ve teknik olaylarıda var oda kesin olan bir ayırt edici özellik.

Popularitelerine gelicek olursak katanalar genel manada ünlü eden bence kill bill oldu herkezin agzında bir hattori hanzo lafı falan benim kişisel düşüncem populerite sahiplikle olur örnegin müzikde şaçma populer insanların kasetleri cdleri alınıyor ve satış oranlarıda populer olmalarına gaz veriyor katanalar içinde düşüncem su eger pahalı olmasalardı cogu insan alırdı ama kesinlikle rezil edilirdi her kılıcın her silahın bir felsefesi olduguna katılıyorum ve bu düşünceleri mahvetmek icin bire bir olurdu bu fiyat düşüklügü senin imza da yazdıgın söz gibi ''Eğer bir şeyi tarz ile yapamıyorsan, yapmaya değer değildir...'' işte katana kullanmak bence böyle bişey veya yatagan yani eger gercekden inanılıyorsa bu savaş aletlerinden edinilsin ve bunlar hakında araştırma yapılsın diyorum ...

Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 00:28

diaboliksword demiş ki:
söylediklerinde haklısın pazarlanma konusunda ama hani japon forumu oldugu için vede bizim içimizdeki bu katana sevgisi yüzünden burada popüler bir olaymış gibi anlatılıyor aslında bende düşündügün kadar populer degiller eger populer olsalardı bazı sporlara yatkınlık daha cok olurdu diye düşünüyorum katanaların aktif ve örnegin yatagalardan daha cok bilinmesinin nedenini sen zaten cok güzel anlattın bunu pazarlanma yöntemidir. Ve bi şeyi cok merak ettim gercekdende acaba bir yatagan katana karşılaşması nasıl olurdu yani gercekden hangi kılıc ustun gelirdi merak ettim yukardaki videoda ki gibi agırbir kılıcsa eger inan hicbir fikrim yok ama hemen araştırıcam bence katana daha iyi olcak gibi ama kullanıcı ve teknik olaylarıda var oda kesin olan bir ayırt edici özellik.

Popularitelerine gelicek olursak katanalar genel manada ünlü eden bence kill bill oldu herkezin agzında bir hattori hanzo lafı falan benim kişisel düşüncem populerite sahiplikle olur örnegin müzikde şaçma populer insanların kasetleri cdleri alınıyor ve satış oranlarıda populer olmalarına gaz veriyor katanalar içinde düşüncem su eger pahalı olmasalardı cogu insan alırdı ama kesinlikle rezil edilirdi her kılıcın her silahın bir felsefesi olduguna katılıyorum ve bu düşünceleri mahvetmek icin bire bir olurdu bu fiyat düşüklügü senin imza da yazdıgın söz gibi ''Eğer bir şeyi tarz ile yapamıyorsan, yapmaya değer değildir...'' işte katana kullanmak bence böyle bişey veya yatagan yani eger gercekden inanılıyorsa bu savaş aletlerinden edinilsin ve bunlar hakında araştırma yapılsın diyorum ...

Ben sana söyleyeyim, Katana ile Yatağan karşılaşmasında mutlaka Katana galip gelirdi...
Ama dediğim gibi ikisininde kullanımı aslında çok farklı...
Yatağan, Katana gibi karşılıklı dövüş silahı değil. Direkt olarak Meydan savaşlarında, karşılaştığın düşman piyadesini tek vuruşta biçmek için tasarlanmıştır. İlk darbeyi indirirsin, ilk piyadeyi öldürürsün. Kılıcın baş tarafı ağır olduğu için (ki denge noktası, kabzası ve tutuşu da önemli) savrulur ve o hızla ikinci piyadeyi biçersin... Katana (karşısındaki kimsede de Katana olduğunu düşünürsek) karşılıklı dövüşe göre de tasarlanmıştır ve daha hafif ve esnektir. O yüzden karşı karşıya geldiklerinde Yatağan sahibi ilk vuruşta Katana sahibini bitiremezse işi çok zor gibi görünüyor...

Ayrıca mesela videolarda Avrupa tarzı kılıç ile Katana karşılaştırılmış...
İkisinde de aynı tutuşlar ve aynı vuruşlar denenmiş...
İşte Katana'da yaptığımız tutuşu ve sergilediğimiz vuruşu Yatağan'da yapmamız imkansız.
Çünkü keskin tarafı Katana'nın tam ters tarafında ve biraz daha eğri. Kabzasının tutuşu da tamamen ters ve farklı...
Yani Katana'yı Yatağan'ı tuttuğumuz gibi tutamayacağımız ve Yatağan ile yaptığımız vuruşu Katana ile yapamayacağımız gibi
Yatağan'ı da Katana'yı tuttuğumuz gibi tutamaz ve Katana ile yaptığımız vuruşu Yatağan ile yapamayız.

Yani bilmiyorum ne kadar net açıklayabildim ama genel olarak böyle...

Yatağan resmine bir bakın, hiç elinize almadığınız bu silah sizce nasıl tutuluyordur ve nasıl bir vuruş yapılıyordur?
Bu konuda ilk bakışta hiçbir şey söyleyemezsiniz...
Ama diğer kılıçlar hakkında söyleyebilirsiniz...
En önemli fark birde buradadır...

Ve son yazdığını (diğerleri ile birlikte) gerçekten takdir ettim, çünkü gerçekten Katana kullanabilen ve bunu o felsefesi ile bütünleşerek yapabilenlere çok büyük saygı duyarım...
Ama "Uleyn alayımda evimde dursun!" diye yapılırsa buna da gülerim...
Bende dededen kalma bir kama var, onu kulllanıyorum egzersiz olarak sadece Very Happy
Yatağan alamadım daha... Very Happy
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 00:52

Haaa aklima geldi. Samurai lar Okinawayi ele gecirdigi zaman orda yasayanlara silah yasagi getirmislerdi. Okinawa halkida bu yüzden savunmasiz kalmislardi. Ama onlar kullandiklari esyalarla Tonfa, Nunchaku, Sai, Kama gibi silahlar yaptilar ve teknikler gelistirdiler. Tonfa gibi bir basit silahla Ölümcül Katana kullanan bi samurai i kolaylikla hallediyorlardi. Demek istedigim teknik daha önemlidir. Türklerin kullandigi teknik agir bir kilici hafif bir kilic gibi kullanmalaridir. Samurai larin teknikleri kilici kinindan cikarirken öldürmeleri veya tek vurusla öldürmeleridir. Hizli kilic cekmede onlardan üstün yok. Ama agir kiliclari kolayca kullanmaktada Türklerden üstünü yokturNinjalarda cok degisik ve inanilmaz etkili silahlar kullanmistir ama o konuya hic girmeyelim cikamayiz Very Happy
ninjin

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 20:50

ben evimde barındıracak kadar.. hatta toptancısını arayıp bulacak kdr seviyorum.... XD
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Bugün 00:15

Kılıçlar ve Biz
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 4 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3, 4  Sonraki