japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Kılıçlar ve Biz

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
YazarMesaj
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 20:58

vallaha süper acıkladın agzım acık okudum inan ve zihnimde canlandı yani alacagım katanayı duvara asacagım ben ama tabi sensei iaidoya başladıgımda kullanmama izin verirse onu kullanıcam yok vermessede istedigi kırıterde bi kılıc alıcam. bu arada yatagan resimlerine bakıyorum şimdi katana dışa egikdir yatagan içe egik ve iç kısmı kesiyor orak gibi ama oraga göre cok az egilmiş olanı kabzası hoş katanaların cogu gibi kumaş degil ve işlemeli bu halide güzel durmuş yani bu arada karşılaştırma için cok saol

Kullanıcı profilini gör http://www.diabolikss.com
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 20:59

ninjin demiş ki:
ben evimde barındıracak kadar.. hatta toptancısını arayıp bulacak kdr seviyorum.... XD
katana & yatagan hangisi acaba ?!?

Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 21:35

diaboliksword demiş ki:
vallaha süper acıkladın agzım acık okudum inan ve zihnimde canlandı yani alacagım katanayı duvara asacagım ben ama tabi sensei iaidoya başladıgımda kullanmama izin verirse onu kullanıcam yok vermessede istedigi kırıterde bi kılıc alıcam. bu arada yatagan resimlerine bakıyorum şimdi katana dışa egikdir yatagan içe egik ve iç kısmı kesiyor orak gibi ama oraga göre cok az egilmiş olanı kabzası hoş katanaların cogu gibi kumaş degil ve işlemeli bu halide güzel durmuş yani bu arada karşılaştırma için cok saol

Valla ben kılıç eğitimi alacağımı hiç sanmıyorum ama kullanmayı isterdim doğrusu...
Bu arada Yatağan'ların kabzaları kemikten yapılıyor...

Sende sağol...
Kullanıcı profilini gör http://www.turkish-media.com/forum/index.php?automodule=blog&blo
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 22:13

inan egitimini alıp kullanmak cok daha hoş oluyor eger bi gun ilgilenirsen mutlaka kendo ve iaido hakkında araştırma yap

El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 22:39

Katanamla Ates kesisi denen teknigi kullanmadan bile yatagani adamin elinden ucururum Smile tutusu hic saglama benzemiyor.

p.s: Desire cok iyi yaptin bu konuyu buraya koymakla Smile Sana kesik parmakla bile resim cizecegim söz yarina Wink
Kullanıcı profilini gör http://www.kyokukanacke.tr.gg
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 22:41

diaboliksword demiş ki:
inan egitimini alıp kullanmak cok daha hoş oluyor eger bi gun ilgilenirsen mutlaka kendo ve iaido hakkında araştırma yap

Sen nerede yasiyorsun sana Dojo bulmana yardim ederim. Shinai nin yaninda Bokken (tahta kilic) ile Teknikleri calismani öneririm.
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Paz 06 Nis. 2008, 23:52

OyamaMasutatsu demiş ki:
Katanamla Ates kesisi denen teknigi kullanmadan bile yatagani adamin elinden ucururum Smile tutusu hic saglama benzemiyor.

p.s: Desire cok iyi yaptin bu konuyu buraya koymakla Smile Sana kesik parmakla bile resim cizecegim söz yarina Wink

Ama unuttuğun birşey var, en baba Samurai bile düşmanını küçüsememiştir bildiğim kadarıyla...
Sonuçta sen Yatağan'ı zor bulup ya da tutuşunu beğenmeyip küçümseyebilirsin ama yüzlerce yıl o silah ile savaşlar yapıldı ve kazanıldı...
Yani sana sadece şunu örnek vereyim, "Yatağan'ı kullanan adam nasıl eğitim görürdü?":
Azaplar ya da Deliler denilen bir sınıf vardı Osmanlılarda ve Yatağan'ı bunlar da kullanırlardı (zaten öncü ve piyadedir bunlar) ama özellikle Deliler pek silah kullanmazlardı.
Acemi Oğlanlar ocağına girdikleri o sübyanlık çağlarından savaşa katılacakları zamana kadar, hemen hergün sabahtan akşama kadar, çıplak elleri ile mermer döverek eğitim görürlerdi.
Sıradan bir inşaat işçisinin ellerini görmüşsündür sanırım, kürek gibidir. Bunun üzerine hayatını sabah akşam mermer döverek ve o senin tutması zor dediğin kılıçla eğitim yaparak geçirmiş bir Yeniçeri'yi düşün...
Ağır kılıçları ustalıkla kullanabilmelerinin nedeni budur...
Savaşın ilk karşılaşmalarında genelde Deliler kılıç çekmezler ve Osmanlı Tokatı dediğimiz vuruşla, kimi zaman düşman savaşçının boynunu tek hamlede tokatla kırarlardı ama genelde yavaşlatmak, sersemletmek için kullanılırdı.

"Türkler ile Japonlar savaşsa nasıl olurdu?" sorusunun cevabını hiçbir zaman net olarak veremeyeceğimiz gibi, sadece kılıçlarını karşılaştırarak kimin yeneceğine hükmetmek, bu konuda hiçbir şey bilmemek demektir.
Çünkü Türkler ile Japonlar hiç çalakılıç bir şekilde hiç savaşmadılar...

Ama şu var ki Türklerin savaş taktikleri hiç ve hiç yabana atılır cinsten değildir, bunu zaten biliyoruz...
Hele hele "Yatağan"ı kullanan gerçek bir kullanıcıysa, elinden alabileceğinizi hiç sanmıyorum ve bu iddiaya da sadece tebessüm ederim.
Tek şansınız Yatağan kullanan kişinin hatalı hamleler yapması olurdu sanırım...

Dediğim gibi, sadece resmine bakarak Yatağan'ın nasıl kullanıldığı ya da tutulduğu hakkında sağlam ve tutarlı bir fikir elde edemezsiniz, o kadar basit bir alet değildir.
O yüzden bu kadar emin olmayın derim ben şahsen...

Eyv...
Kullanıcı profilini gör http://www.turkish-media.com/forum/index.php?automodule=blog&blo
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Ptsi 07 Nis. 2008, 02:19

OyamaMasutatsu demiş ki:
diaboliksword demiş ki:

Sen nerede yasiyorsun sana Dojo bulmana yardim ederim. Shinai nin yaninda Bokken (tahta kilic) ile Teknikleri calismani öneririm.

ankaradayım suanda okul ve bazı durumlardan dolayı gidemesemde bi dojam var ankarada ve mutlaka devam edicem başlayıp bırakdım ben ankarada gitmek isteyen varsa ben yönlendirebilirim kesinlikle....

türk çapon kılıcları arasında da yorum yapmak istemiyorum iki farklı savaş taktigi iki farklı kılıc calışma yöntemlerinde ikisininde acı var yani ne olur ne biter bilmiyorum ama hoş olmaz eminim cok buyuk bir katliam olur Evil or Very Mad biz en iyisi bu kılıclarla artık sadece kendi dünyamızı geliştirmek icin kullanalım ve ögrenelim bugun ankaradada güzel kılıclar gördüm amayapıları cok kötüydü Sad süs için bile alınmaz Neutral

KILIÇ KININDA GÜZELDİR DEMEK İSTİYORUM Smile her ne kadar kote men yapmak mükemmel olsada Smile

El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Ptsi 07 Nis. 2008, 22:40

Kilic kininda güzeldir ama Tameshigiri yapmadan Kilicla savasmak ögrenilmez. Tameshigiri Kesis denemeleri demek. Eskiden yeni bir kilic tutsaklar üzerinde denenirdi. Sonralar tutsaklarin su emdirilip sarılmış hasırlar veya kalın bambu sarıkları ile katanın keskinligi ve kalitesi denenirdi ve günümüzdede deneniyor. Tameshigiri yaparken gercek bir dövüste kesislerin tutusun nasil oldugunu hissedersiniz. Birazda öldürmenin nasil bir his oldugunu hissedersiniz. Kilic sanati öldürme sanatidir bunu unutmayin. Böyle düsünmeyen okadar ileri gidemez. Kendo yapan lar bilir.iki- Üc saglam vurus yapabilen kazanir ama aslinda ilk vurusu yiyen kaybetmistir bile. Kendo macinda öldürme istegi olmali Shinai yerine elimizde Katana oldugunu varsaymaliyiz. Ve karsimizdakini öldürmeye ( yenmeye) istekli olmaliyiz bence. Tameshigiri yapan biri anlar katana ile bir darbe yemenin nekadar feci oldugunu ve bu yüzdende yememek icin daha iyi konsantre ve dikkatli olur. Bir iki Tameshigiri videosu izleyin bari okadar anlattim Smile

Toshihiro Obata ( günümüzün en iyi Tameshigiri ustasi 7 kez arka arka Tameshigiri dünya kupasini kazandi) dan Tameshigiri videosu.

Kim oldugunu bilmiyorum ama güzel kesisler yapiyor.

8.Dan Toyama Ryu Battodo Ueki Sensei tarafindan yapilan Tameshigiri

Kore usulü Tameshigiri daha cok gösteriye dayali ama cok hos gözüküyor.

Bende insallah Katanami aldiktan sonra Bir iki Tameshigiri videosu koyarim youtubeye Smile
Hadi iyi eglenceler izlerken.
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Ptsi 07 Nis. 2008, 22:52

OyamaMasutatsu demiş ki:
Kilic kininda güzeldir ama Tameshigiri yapmadan Kilicla savasmak ögrenilmez. Tameshigiri Kesis denemeleri demek. Eskiden yeni bir kilic tutsaklar üzerinde denenirdi. Sonralar tutsaklarin su emdirilip sarılmış hasırlar veya kalın bambu sarıkları ile katanın keskinligi ve kalitesi denenirdi ve günümüzdede deneniyor. Tameshigiri yaparken gercek bir dövüste kesislerin tutusun nasil oldugunu hissedersiniz. Birazda öldürmenin nasil bir his oldugunu hissedersiniz. Kilic sanati öldürme sanatidir bunu unutmayin. Böyle düsünmeyen okadar ileri gidemez. Kendo yapan lar bilir.iki- Üc saglam vurus yapabilen kazanir ama aslinda ilk vurusu yiyen kaybetmistir bile. Kendo macinda öldürme istegi olmali Shinai yerine elimizde Katana oldugunu varsaymaliyiz. Ve karsimizdakini öldürmeye ( yenmeye) istekli olmaliyiz bence. Tameshigiri yapan biri anlar katana ile bir darbe yemenin nekadar feci oldugunu ve bu yüzdende yememek icin daha iyi konsantre ve dikkatli olur. Bir iki Tameshigiri videosu izleyin bari okadar anlattim Smile

Hadi iyi eglenceler izlerken.

Hocam yok ya, "İnsan"dan bahsediyoruz burada...
"Öldürme İsteği" ve "İyi Eğlenceler"... !!!

Yok, ben bu tartışmadan çekiliyorum artık.
Yani sanat olarak ya da hobi olarak ilgi duyulabilir, edinilebilinir ama "İnsan Öldürme" güdüsüyle bu işe başlamak Orta Çağ'da kaldı artık...

Size iyi öldürmeler, pardon eğlenceler...
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Ptsi 07 Nis. 2008, 23:02

Kiliclar süs veya hobi olarak degil öldürmek icin üretilmistir. Tabiki kimseyi öldürmemeliyiz ben öldürmek dediysem hemende öyle anlamayin. Yenmek anlaminda öldürmekten bahsediyorum. Biz dövüscü olarak böyle ögrendik hocalarimizdan. neyse anlatamadim Smile
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Ptsi 07 Nis. 2008, 23:32

OyamaMasutatsu demiş ki:
Kiliclar süs veya hobi olarak degil öldürmek icin üretilmistir. Tabiki kimseyi öldürmemeliyiz ben öldürmek dediysem hemende öyle anlamayin. Yenmek anlaminda öldürmekten bahsediyorum. Biz dövüscü olarak böyle ögrendik hocalarimizdan. neyse anlatamadim Smile

"Bombalarda patlatılmak ve can almak için üretilmiştir!!!
Bunlarda süs eşyası değildir ve kullanmazsanız çürürler, atılırlar!!!
Yani amaçlarına hizmet etmeden yok olmaları haksızlık olur değil mi?
Can almayacak olan bir kurşunun, merminin, topun, bombanın üretilmesi boşunadır!!!
Her silahın bir felsefesi vardır ve bizde silahlanıp bu felsefeyi uygulayalım!!!
Ama pardon, öldürmek derken yenmeyi kastediyorum!!!
"

Hocanızın "Hümanizm" ile ve "İnsani Değerler" ile ilgili önemli sorunları olmalı.
Çünkü Afrika'da silah kaçakçılığı yapan ve binlerce can alan adamlar da aynı mantıkla hareket ediyor:
"Silahlar öldürmek içindir, amacı budur! Süs eşyası değildirler..."

"İnsan Öldürmek"ten yola çıkan herhangi bir felsefenin geçmişi, değil binlerce, milyonlarca yıl eskiye de dayansa,
İstediği kadar popüler de olsa,
Bunu öğrenmeyi ve öğretmeyi onaylamamı bekleyemezsiniz sanırım...

Felsefenizin bakış açısını değiştirmenizi öneririm...
Parantez içersinde de olsa "Öldürmek" kelimesi ve bunu felsefe olarak benimsemek,
Bu bir yana birde bunu uygulayabilecek ortam hazırlamak insani değil.

Tamam, kılıçları ve hatta bıçakları, tabancaları bende çok severim.
Hatta iyi tabanca kullanırım ama bunu "Öldürme"yi benimsemeden uygularım.
Bu benim attığımı vurmamı engellemedi hiç...

Silahları estetik ya da felsefi olarak eleştirip anlatabiliriz...
Kullanmayı da öğrenebiliriz belki, tercih meselesidir...
Ama "Silahların Felsefesi"ni benimsemek gerçektende insani değildir.
Yoksa yolda atış talimi yapan ya da havaya mermi sıkan bir adamı eleştirmemizin, yadırgamamızın hiçbir anlamı kalmaz.

Anlatamamanızın nedeni, benimsediğiniz felsefeyi ifade edemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir...

Eyv...
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 12:23

Ben Kendo dan bahsediyorum. Kendo maclarinda Bambu kilici ile dövüsülür ama bunu gercek bir kilic olarak düsünmezsek basarili olamayiz demek istiyorum. Yani Bambu kilici yerine elinde Katana oldugunu varsayarak adami öldürme istegi olmali. Iaido da hizli kilic cekmek ve Düsmanini olabildigince kisa sürede öldürmek ögretilir. Bu bir öldürme sanatidir. Bu degistirilemez. Tabiki kimseyi öldürmemeliyiz. Ama antremanlarda ve maclarda böyle düsünmeliyiz. Böyle basariya ulasabiliriz. Bilmem anlatabildimmi. Aikido ögrenen bir insan dövüsmeyi degil dövüsmemeyi ögrenir mesela. Aikido da düsmana zarar vermeden kendini savunabilmeyi ögretilir. Bu cok hos birsey tabi. Günümüzün en iyi sanatidir bence. Ama genede benim gibi bir dövüscü karsisindakine zarar vermek istemezse ozaman kendisine zarar gelir.Kyokushinkaikan-Ryu da en hizli sekilde rakibini etkisiz hale getirmelisin. Dövüs uzadikca risk artar. Cogu dövüs sanatinda bu böyledir. Ama bir kilic la savasmayi ögrenen biri öldürmeyi ögrenir. Kullanip kullanmamasi ona kalmistir. Ben Kendo ve Iaido yu kendim icin ögreniyorum. Kendimi fiziksel ve ruhsal olarak gelistirmek icin. Birini öldürmek icin ögrenmiyorum. Ama ciddi bir durumda gözümü kirpmadan birine ölümcül hasarlar verebilecegimede inaniyorum. Katana kullanmayi ekmek kesmek icin ögrenmiyoruz. Ninjutsu yapan biri gizlice öldürmeyi ögrenir. Kyudo yapan biri uzaktan birini yay ve ok ile öldürmeyi ögrenir. Iaido yapan biri kilici kinindan cekerken birini öldürmeyi ögrenir. Bunlar öldürme sanatidir. Kabul etsenizde etmesenizde.
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 17:12

OyamaMasutatsu demiş ki:
Ben Kendo dan bahsediyorum. Kendo maclarinda Bambu kilici ile dövüsülür ama bunu gercek bir kilic olarak düsünmezsek basarili olamayiz demek istiyorum. Yani Bambu kilici yerine elinde Katana oldugunu varsayarak adami öldürme istegi olmali. Iaido da hizli kilic cekmek ve Düsmanini olabildigince kisa sürede öldürmek ögretilir. Bu bir öldürme sanatidir. Bu degistirilemez.

Öncelikle "Öldürmek" bir sanat değildir...
Kılıcın yapımı, işlemesi bir sanattır ya da daha doğrusu zanaattır...
Kullanımı da belki bir yere kadar sanattır ama öldürünce biz buna "İnsandışılık/Canilik" diyoruz...
Ha ama hadi alışılagelmiş bir şekilde "Sanat" diyelim, buna pek karşı çıkmam ama felsefesi ve kabulleri artık geçmiş yüzyıllarda kalmış (olması gereken) ve bugünün insani değerlerine göre fazlasıyla çağdışı olan sadece sadece popüler kültürün kurbanı olarak pazarlanan bir felsefedir bu.
Kısaca:
Eğer sanatsa, bugüne ait bir sanat değildir.

OyamaMasutatsu demiş ki:
Tabiki kimseyi öldürmemeliyiz. Ama antremanlarda ve maclarda böyle düsünmeliyiz. Böyle basariya ulasabiliriz. Bilmem anlatabildimmi.
...
Ama genede benim gibi bir dövüscü karsisindakine zarar vermek istemezse ozaman kendisine zarar gelir.Kyokushinkaikan-Ryu da en hizli sekilde rakibini etkisiz hale getirmelisin. Dövüs uzadikca risk artar. Cogu dövüs sanatinda bu böyledir.

Bunun sadece bir kılıf olduğunu düşünüyorum ama tabi sonuçta yapmadığım, daha doğrusu felsefesini benimsemediğim için yapmadığım bir sanat, o yüzden çok derin ve aktif olarak bilmiyorum ama "Öldürme" güdüsüyle hareket eden hiçbir düşüncenin "İnsani" olmadığını iddia ediyorum.
Zaten bildiğiniz gibi bu gibi öldürmeye dayalı Dövüş sanatları genel olarak çağdışıdır.
Hobi olarak öğrenebilirsiniz ama içerisinde kaybolmazsanız daha verimli olur.

OyamaMasutatsu demiş ki:
Aikido ögrenen bir insan dövüsmeyi degil dövüsmemeyi ögrenir mesela. Aikido da düsmana zarar vermeden kendini savunabilmeyi ögretilir. Bu cok hos birsey tabi. Günümüzün en iyi sanatidir bence.

İşte bakın bana Aikido'yu savunun ve deyin ki "Bu dövüş sanatı ile kendimi ruhsal olarak geliştirip, erdemli bir insan olabilirim."
Bende sizi takdir edeyim...

Ama bana;

OyamaMasutatsu demiş ki:
Ama bir kilic la savasmayi ögrenen biri öldürmeyi ögrenir. Kullanip kullanmamasi ona kalmistir. Ben Kendo ve Iaido yu kendim icin ögreniyorum. Kendimi fiziksel ve ruhsal olarak gelistirmek icin.
deyip, sonra da;
OyamaMasutatsu demiş ki:
Birini öldürmek icin ögrenmiyorum. Ama ciddi bir durumda gözümü kirpmadan birine ölümcül hasarlar verebilecegimede inaniyorum.
dersen ilk dediğin şey ile birlikte buna gülerim...
Ama sonra düşünür ve ibretle bakarım...

Ruhunu can alarak mı dingin kılacaksın, geliştireceksin?
Bence bu konuda biraz fazla abartmışsınız ve kabullendiğiniz felsefeyi eleştiremiyorsunuz.
Öyle ki bu büyük çelişkiyi dahi farketmiyorsunuz...

Dediğim gibi, bakın şimdi, Katana'nın belli bi felsefesi vardır tamam ama bu asla ve asla İnsani bir düşünce tarzı değildir.
İster binlerce yıllık olsun, ister milyonlarca yıllık bir kökeni olsun, çağımıza ait değildir, olamaz...
Bu düşünceyi savunan ve benimseyen insanında, sizi tenzih ederek söylüyorum ki, günümüze ait olduğunu düşünmediğim gibi ruh sağlığından ve yaşama hakkından, yaşama duyduğu saygıdan da şüphe ederim.

OyamaMasutatsu demiş ki:
Katana kullanmayi ekmek kesmek icin ögrenmiyoruz. Ninjutsu yapan biri gizlice öldürmeyi ögrenir. Kyudo yapan biri uzaktan birini yay ve ok ile öldürmeyi ögrenir. Iaido yapan biri kilici kinindan cekerken birini öldürmeyi ögrenir. Bunlar öldürme sanatidir. Kabul etsenizde etmesenizde.

Katana'yı niçin öğrendiğiniz ortada:
a- İnsan öldürmede yetkin olabilmek...
b- Fiziki olarak kuvvetlenmek...
c- Ruhsal olarak gelişmek...
d- Maçlarınızda başarı elde etmek...

A'dan başlayalım:
Ekmek kesmek için öğrenmediğinize göre ve bu spor sizi bazı durumlarda insan öldürebilecek hale getirebildiğine göre mutlaka İnsan öldürmede yetkin olmak için öğreniyorsunuz.
Ama yine de sizin her daim belinde Katana ile dolaşıp, bir olaya onunla müdahale ettiğinizin ihtimalinizi düşündüğümde bu pek bi tuhaf geldi...
Meiji öncesi Japonya'sında yaşamadığımıza göre, Katana'yı bu kadar abartmayın isterseniz...
En fazla bir "Ronin" olma ihtimalinizin bile eksilerde olduğunu düşünüyorum.
Aynı zamanda temelinde "Can Alma"nın yattığı tüm düşünceler çağımızın gerisinde kalmış düşüncelerdir.

B'ye bakalım:
Bu sizin en doğal hakkınız ve buna bir lafım yok. Kendi bedeninizden ve gelişiminden sorumlusunuz...

C'ye bakalım:
Ama "Ben adam öldürcem ve ruhsal olarak gelişcem" derseniz,
Bende size "Psikopat" derim ve tedaviye ihtiyacınızın olduğunu söylerim.
Ve size biraz Yunus Emre, Mevlana gibi insanları okuyup, öldürmeden Erdem'li olmanın yolunu öğrenin derim.
"Can Alarak" ruhu dinginliğe ulaştırmak, geliştirmek ve erdemli olmak düşüncesi kendi içersinde çelişen, popülist kültür ile allanıp pullanıp sunulmuş ve abartılmış bir düşüncedir.

D'ye bakalım:
Size başarılar dilerim...

Dediğim gibi;
O silahları kuşanıp yolda yürümeyeceğinize ve günlük hayatımızda kullanmayacağınıza göre, öğrenseniz bile felsefesi içersinde kaybolmamanız, sizin ruh sağlığınız için en iyisidir...
Dikkat edersiniz sırf "Öldürmekten" bahsediyorsunuz ve bunu allayıp pulluyorsunuz...
Size sadece şunu sormak istiyorum:
"Kendi yaşam hakkınıza saygı duyuyor musunuz?
Ya da Yaşam'a saygı duyuyor musunuz?
"

Eyv...
misa amane

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 17:51

tek kelimeyle mükemmel açıklamışsın size katılıyorum ve bunu savunanaları şiddetle kınıyorum tamam herkesin kendi görüşü ama "insan öldürmenin" bi sanatı olamaz
Kullanıcı profilini gör
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 21:07

arkadaşlar tabikide insan öldürmek sanat degildir ama kendo calışıyorsanız senseiniz şu şekilde anlatıyor " Rakibini kesiyorsun" dışarıda gidipde adam öldüremeyecegimiz icin shinai ile calışıyoruz öldürme ic icgudusu yaşama icgudusuyle birlikte gelir japonyada edo döneminde heran birinin sizi kesme ihtimali oldugu için bu sanat cok önemliydi öncelikle kendo savunma sanatı degildir bunu kabul etmek lazım kendo savaş sanatıdır.

Kendo çalışılırken men(kafa koruyucu) , do ( bel koruyucu ) kote ( el koruyucu ) kullanılır kendi özündede güvenlik vardır kendonun ayrıca her ne kadar öldürme sporu olsa da bizden öldürmemiz istenmez ama maçlarda ve şahsi çalışmalarda bu düşünce motivasyon için iyidir senseilerimiz herzaman sakin olmayı ve kızmamayı önerir eger kızgınlıkla bir harekete başlarsanız mutlaka yenilirsiniz bu tavsiyeler sadece kendo için degildir hayatımızı yönlendirmede de kullanılır ben hiç bir kendocunun bi sorun oldugunda katanasına sarılcagını sanmıyorum katanasını alsa bile cıkartmadan zaten karşısındakinin icabına bakabilir bi kote men yedimi sadece kın ile zaten felegı şaşacaktır ve bu devirde dışarıda katana ile dolaşmamız imkagansız oldugundan zaten böyle bir yolada başvuracagımızı düşünmüyorum zaten eger kendimizi koruma dövüşme gibi bi tutkumuz olsa aikido ögrenir bir kaç hamledede öldürebilirdik... Kendo salon da yapılan bir spordur ve oradada kalacakdır katanalarımız ise sadece hayatımızdaki kör noktaları kesecekdir hiçbir kan akmadan tabiki de ama şöylede bir gercek var insanlar birbirini öldürebilir öldürmeselerdi hapishaneler olmazdı eger bir kendocu bir gun böyle bir hata yapacak olursa kullanacagı silah tabanca degilde kılıcı olacakdır.. allah kimseye böyle bir hayat yaşatmaz umarım şahsen ben cok rahatlamış ve dingin cıkıyordum antremanlardan bir tek yere basamıyordum okadar lol!

kazemaru

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 21:25

Adam öldürme konusunda;
Japon dövüş sanatları dünyanın her köşesinde ilgi görmekte ve spor olarak yapılmaktadır. Ama hangi insan kendo, iaido öğrenip sokağa çıkıp adam kesmiştir acaba? Nadir de olsa örnekleri olabilir pekala (akli dengesi yerinde olmayan kişiler). Adam öldürecek insan zaten her halükarda amacına uğraşır. Fakat kılıç öğretilerinde bir estetik vardır. Günümüzde insanlar içlerindeki stresi boşaltmak ve şiddete karşı duydukları isteklerini dindirmek için bu işlerle uğraşmaktadır.
Zamanında bu öğretiler adam öldürmekte kullanılmış. Ama o zamanlar insanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için malesef kendilerini ölümcül ve etkili yöntemlerle savunmak zorunda kalmışlardır. Ama günümüzde durum farklı. Şiddet içerikli oyunlar oynayıp rahatlayan bir insan olarak hayatta bir böceği bile incitmem şahsen. Ama bir battoujutsu ile uğraşmak isterdim. Bu da beni şiddet yanlısı biri yapmaz.
Kullanıcı profilini gör
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 21:31

kazemaru demiş ki:
Adam öldürme konusunda;
Japon dövüş sanatları dünyanın her köşesinde ilgi görmekte ve spor olarak yapılmaktadır. Ama hangi insan kendo, iaido öğrenip sokağa çıkıp adam kesmiştir acaba? Nadir de olsa örnekleri olabilir pekala (akli dengesi yerinde olmayan kişiler). Adam öldürecek insan zaten her halükarda amacına uğraşır. Fakat kılıç öğretilerinde bir estetik vardır. Günümüzde insanlar içlerindeki stresi boşaltmak ve şiddete karşı duydukları isteklerini dindirmek için bu işlerle uğraşmaktadır.
Zamanında bu öğretiler adam öldürmekte kullanılmış. Ama o zamanlar insanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için malesef kendilerini ölümcül ve etkili yöntemlerle savunmak zorunda kalmışlardır. Ama günümüzde durum farklı. Şiddet içerikli oyunlar oynayıp rahatlayan bir insan olarak hayatta bir böceği bile incitmem şahsen. Ama bir battoujutsu ile uğraşmak isterdim. Bu da beni şiddet yanlısı biri yapmaz.

bu görüşlere sonuna kadar katılıyorum hatta şimdi assasing creed yükleyip biraz adam kesmeyi planlıyorum yani Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil geek

kazemaru

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 22:02

Battoujutsu kılıç çekiş / anlık savunma yöntemleri

Ogawa Ryu Battojutsu
Kullanıcı profilini gör
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 22:17

kazemaru demiş ki:
Adam öldürme konusunda;
Japon dövüş sanatları dünyanın her köşesinde ilgi görmekte ve spor olarak yapılmaktadır. Ama hangi insan kendo, iaido öğrenip sokağa çıkıp adam kesmiştir acaba? Nadir de olsa örnekleri olabilir pekala (akli dengesi yerinde olmayan kişiler). Adam öldürecek insan zaten her halükarda amacına uğraşır. Fakat kılıç öğretilerinde bir estetik vardır.

Dogru söylüyorsunda benim dedigim Kendo Iaido veya baska bir savas sanatini birini öldürmek icin ögrenmiyoruz tabi. Ama öldürmeyi ögrendigimiz bir gercek. Ve Japon dövüs sanatlari dünyada spor olarak yapiliyor buna karsi ciktigim yok. Ama bence yanlis. Mesela Karate diyelim. Spor olarak yapilan Karate ile Sanat olarak yapilan Karate cok farkli. Gercek Karate Dojo larinda kesinlikle Makiwara kullanilir. Makiwarada calisan bir insan ´Ki`dedigimiz her insanda olan bir enerjiyi kullanabilmeyi ögrenir. Benim antreman yaptigim Dojo da Spor olarak yapiliyor. Makiwara felan yok. Ögrencilerin Sensei ine bile saygi yok düzgün. Ama ben evime Makiwara alip onda her gün calisiyorum ve Sensei ime de cok saygi gösteriyorum. Makiwarada calismamin sonuclarinida görebiliyorum antreman maclarinda. Demek istedigim isin orijinali herzaman daha iyidir. Kendo spor degil sanattir.
Diaboliksword senin yazdiklarina aynen katiliyorum tesekkürler.
El Mariko

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 22:18

Bu ara Kazemaru senin koydugun video cikartilmis gibi gözüküyor Smile izlemek isterdim dogrusu.
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 22:22

diaboliksword demiş ki:
arkadaşlar tabikide insan öldürmek sanat degildir ama kendo calışıyorsanız senseiniz şu şekilde anlatıyor " Rakibini kesiyorsun" dışarıda gidipde adam öldüremeyecegimiz icin shinai ile calışıyoruz öldürme ic icgudusu yaşama icgudusuyle birlikte gelir japonyada edo döneminde heran birinin sizi kesme ihtimali oldugu için bu sanat cok önemliydi öncelikle kendo savunma sanatı degildir bunu kabul etmek lazım kendo savaş sanatıdır.

Dia...
Bende farklı birşey söylemiyorum zaten, dövüş sanatları ya da başka bir felsefe...
Ne olursa olsun, çıktıkları döneme aittirler...
O dönemin şartları onları o şekilde ortaya koymuştur ve uygulatmıştır, buna birşey demiyorum...
Ama aradan yüzlerce yıl geçtiği aşikardır öyle değil mi?
O felsefeleri ya da herhangi bir felsefeyi yüzlerceyıl önceki halleri ile benimsemek ne kadar bugüne taşır bizi?
Hele "Öldürme İsteği" olmadan yapmanın mümkün olmadığını düşünmek?
Ve hele "Parçala, Öldür" gibi telkinlerle öğretmek...

"Yaşam/Cinsellik" ve "Ölüm/Saldırganlık" tabii ki insanın doğasında var olan iki temel dürtüdür (iç güdü değildir, insanların içgüdüleri yoktur) buna birşey demiyorum.
Ve bir şekilde bu dürtüler tabi ki boşaltılmalı, aktarılmalı...

diaboliksword demiş ki:
ben hiç bir kendocunun bi sorun oldugunda katanasına sarılcagını sanmıyorum katanasını alsa bile cıkartmadan zaten karşısındakinin icabına bakabilir bi kote men yedimi sadece kın ile zaten felegı şaşacaktır ve bu devirde dışarıda katana ile dolaşmamız imkagansız oldugundan zaten böyle bir yolada başvuracagımızı düşünmüyorum zaten eger kendimizi koruma dövüşme gibi bi tutkumuz olsa aikido ögrenir bir kaç hamledede öldürebilirdik... Kendo salon da yapılan bir spordur ve oradada kalacakdır katanalarımız ise sadece hayatımızdaki kör noktaları kesecekdir hiçbir kan akmadan tabiki de ama şöylede bir gercek var insanlar birbirini öldürebilir öldürmeselerdi hapishaneler olmazdı eger bir kendocu bir gun böyle bir hata yapacak olursa kullanacagı silah tabanca degilde kılıcı olacakdır.. allah kimseye böyle bir hayat yaşatmaz umarım şahsen ben cok rahatlamış ve dingin cıkıyordum antremanlardan bir tek yere basamıyordum okadar lol!

Öncelikle Oyama'nın konu ile ilgili ifadelerine bir dikkat edin isterseniz...
Ben bir kendocunun çıkıp canı sıkıldıkça adam keseceğini ya da o öğretileri benimsediğinde o hale geleceğini iddia etmedim.
Ama o öğretileri spor salonunun dışına taşımak ve içersinde kaybolmak tehlikeli olabilir...
Yıllarca askerlik yapıp, emekli olduğunda etrafına hala emirler yağdıran, silah taşıyan, tetikte duran birisi gibi...

Karate öğrenip, bunun gazına gelip okulda durup dururken çocukları döven çok adam tanıdım...

Elinde o kılıcı olmazsa, belki hata yapmasını daha kolay önleyebiliriz öyle değil mi?

kazemaru demiş ki:
Adam öldürme konusunda;Japon dövüş sanatları dünyanın her köşesinde ilgi görmekte ve spor olarak yapılmaktadır. Ama hangi insan kendo, iaido öğrenip sokağa çıkıp adam kesmiştir acaba?

Böyle birşeyi ben iddia etmedim tabii ki...
Ama diğer yazıları da okursanız, temelini "Öldürme Amacı"ndan alan öğretilerin dünya da ne kadar da rağbet görürse görsün ruhun gelişmesine fayda sağlayamayacağını söylüyorum.
Yani adı "Öldürme Sanatı" olan bir spor ne kadar fayda sağlar ruhunuza tartışılır öyle değil mi?

kazemaru demiş ki:

İşte Kazemaru, bende bundan bahsediyorum...
O dönemlerde adamlar bu şekilde öğretileri benimsemeye mecburdular ya da daha doğru bir ifade ile bu zaten onların yaşam tarzıydı, bunun kötülenecek ya da hor görülecek bir yeri yok...
Aynen Türklerin binlerce yıldır "Asker Toplum" örneği sergilemesi gibi...
Ama bugün için o şekilde yaşam sürdürmek ne kadar çağdaşçadır?
Yüzlerceyıl öncesinin öğretilerini bugün aynen benimseyip uygulamak bugünün öğretileri ile çelişki yaratır.
Ben bahsettiğiniz "Kılıç Sporları" yaşatılmasın, sona erdirilsin demiyorum ve kılıçları da seviyorum...
Tabancaları da seviyorum ama bu da beni katil ya da şiddet yanlısı yapmıyor...

Ben diyorum ki;
"Öğretileri artık bugüne hitap etmez..."

Yani spor salonu ile dışarıdaki dünyayı karıştırmamak lazım...
En azıdan sinir olduğumuzda "Katana'm olsa da kessem!" gibi düşünecek kadar kapılmamak lazım...

Sağolsun Oyama öyle bir aktardı ki bu öğretiyi, öyle bir izlenim uyanıyor insanda...

Ya da belki de ben yanlış anlıyorum...

Eyv...
kazemaru

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 22:30

Tangeriin, senin yazdıklarına cevaben yazmamıştım. Bu konuda genel olarak yorum yapmıştım. Senin dediklerine katılıyorum. "Öğretileri artık bugüne hitap etmez..."

İnsan öldüren şeyler özellikle tabancalardan nefret ederim (Bırakın bireysel silahlanmayı, militarizme bile karşıyım). Ama kılıca sadece sanal olarak ilgim var. Ölümüne bir düelloya katılacak değilim ama teknikler ve estetik hoşuma gidiyor bunu da göz ardı etmiyorum.

Bu arada çalışmayan videonun linki: http://www.youtube.com/watch?v=z6b5c9BIqHQ
Kullanıcı profilini gör
Tengeriin Boşig

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Salı 08 Nis. 2008, 23:13

kazemaru demiş ki:
Tangeriin, senin yazdıklarına cevaben yazmamıştım. Bu konuda genel olarak yorum yapmıştım. Senin dediklerine katılıyorum. "Öğretileri artık bugüne hitap etmez..."

İnsan öldüren şeyler özellikle tabancalardan nefret ederim (Bırakın bireysel silahlanmayı, militarizme bile karşıyım). Ama kılıca sadece sanal olarak ilgim var. Ölümüne bir düelloya katılacak değilim ama teknikler ve estetik hoşuma gidiyor bunu da göz ardı etmiyorum.

Anladım, bana yazdın sanmıştım... Very Happy

Kılıçların estetik oldukları konusunda katılıyorum ama dediğim gibi eğitimin almıyorum ve birebir içersinde değilim...
O yüzden tekniklerini sadece yüzeysel olarak farkedebiliyorum...
Tabi kurada da videolardan bakarak...

Beni en çok Zato-İchi filminde etkilemişti...
diaboliksword

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Çarş. 09 Nis. 2008, 00:44

Tengeriin Boşig yazdıklarım senin ve OyamaMasutatsu arasında olan düşüncelerimdi senin yazdıkların cok mantıklı ve emin ol okurken içtenlikle kabul ediyorum ama OyamaMasutatsu'nun dedikleri de ögretiler hakkında olanlar konusunda ona kesinlikle katılıyorum hepimizin dedigi gibi cagımızda sadece spor olarak kalmalı kesinlikle ve kesinlikle sokakda bunları yapmamalıyız egitim konusunda örnegin bende yan fülüt calmayı ögrenmiyorum ( bu örnekde nerden cıktı bilmiyorum Smile ) yani hobiler muhabbetinden dolayı egitim alınır veya alınmaz.

Alıntı :
Ve hele "Parçala, Öldür" gibi telkinlerle öğretmek...
bu telkin degil aslında sadece kendo kılıc kullanma ile ilgili bi spor oldugu icin verilen bir örnek Smile yani yoksa ilk men yedigimde bende mavi ekran cıkmıştı ama gidip dalmadım yani veya katanam yoktu ama olsada onunlada dalmazdım yani Smile bi sayı dedikden sonra calışmada banada ögretirmisin diye yalvarıyordum yani Smile :rendeer:

Sponsored content

MesajKonu: Geri: Kılıçlar ve Biz   Bugün 13:50

Kılıçlar ve Biz
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
2 sayfadaki 4 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki