japon forum

japon kültürüyle ilgili herşey

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Iaido

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
El Mariko

MesajKonu: Iaido   Ptsi 28 Nis. 2008, 17:48

aido, Japonya'nın geleneksel kılıç kullanma sanatıdır. Iaido isminin anlamında kılıcı çağırıştıran bir söz yoktur.

"İ" kanjisi (japon harfi) "Durum" ya da "Varlık" anlamlarına gelir. "Ai" Uyum, "Do" ise Yol anlamındadır.

Tarihsel dönemlerde Iaido'ya, Iaijutsu denilirdi. Günümüzde yerine göre iki ismin de kullanıldığı görülmekle beraber yaygın isin Iaido'dur. "Jutsu" Sanat, beceri anlamında bir kelimedir. Daha ziyade teknik ve fiziksel uygulama ve becerileri ifade eder. "Do" ise en kaba çeviri ile "Yol" anlamına gelir. Tabii bu düpedüz, üzerinde yürünen yolu anlatmaz. Do terbiye sistemini, felsefi ve mistik yaklaşımları, ruhsal gelişmeyi ve bunların yanısıra bir çok farklı fakat benzer kavramı ifade eden bir kelimedir. Türkçe'de tam olarak bilinip, anlaşılabilen bir kavram aranırsa Do kelimesini "Tarikat" ile eşanlamlı görebiliriz. "Tarik" kelimesi de de tıpkı Do gibi, yol anlamına gelen bir kelimedir. Tarikat, Yollar anlamına gelir. Mistik ve felsefi anlamlar ve uygulamalarla birleştirilip kaynaştırılan bütün Japon "Do" sanatlarının terbiye sistemi ve kendi konularına yaklaşımları, eğitimleri be hatta çeşitli Ryu (Ekol)'ları olması tamamen, yurdumuzdaki bildiğimiz dinsel tarikatlarla aynıdır. Şu fark vardır İslam tarikatları dinsel esaslıdır. Do sanatları ise Savaş sanatları esaslı olmakla beraber Budist felsefe ve ruhsal gelişme ile yakın ilişkilidir. Şayet ruhsal gelişme, konsantre ve benzeri açılardan ele alırsak Iaido öğrencilerinin kılıç savurması ile Mevlevi dervişlerinin fır fır dönmeleri arasında şekilsel olarak görünür farklılıktan başka hiç bir fark yoktur.

Savaş sanatları genel olarak isimlerinden ve daha doğrusu isimlerinin, batı dillerine çevrilişlerindeki gelişi güzellikten dolayı yanlış anlaşılan ve arkalarındaki derin anlamları gözden kaçırılan şeylerdir. Mesela Bir Kyu do için Okçuluk dersek bilinen okçuluğun Japon kıyafet ve Yaylarıyla yapılan şeklinden başka şey düşünülemez. Ne çare ki, bu isimleri başka şekilde çevirebilmek de pek mümkün değildir. Bu duruma bir örnek de çok bilinen "Karate" dir. "Kara" Boş, "Te" el anlamındadır. Karate "Boş el" olarak çevrilir ve basit şekilde silahsız, boş elle döğüş sanatı olarak anlaşılır ve anlatılır. Halbuki buradaki "Kara" içinde hiç birşey olmayan boş bir eli veya kabı ifade etmez. Buradaki boşluk, Zen'deki zihinsel boşluktur. Bir ruhsal ve zihinsel durumu ifade eder. Zen ve söz konusu boşluk durumundan aşağıda geniş şekilde bahsedilecektir. Bu açıdan bakarsak Karate isminin Boş el şeklinde değil de "Boşluğun eli" ya da "Boşluğun elleri" şeklinde çevirmek çok daha uygun olur

.

Aynı şey Iaido ismi için geçerli değildir çünkü şükürler olsun ki, Iaido isminin saçma sapan şekillerde çevrilmesi pek mümkün değildir. Bu ismi Türkçe'de anlamı olan bir şekle çevirmemiz gerekirse, Iaido: "Varoluşla uyum, bir oluş yolu" veya "Evrensel enerji ile birlik yolu" şeklinde çevrilebilir. Iaijutsu ise tabii aynı şekilde "Varoluşla ya da Evrenin varlığı ile bir oluş veya uyumlu oluş sanatı" şeklinde çevrilir. Derin felsefi anlamları olan çevirme gayretlerimizi bir yana bırakır da avam arasındaki anlayış ve çeviriye göre bakarsak, bazı kimseler Iaido'yu "Kılıç çekme sanatı" ya da aslında pek doğru sayılmasa da "Hızlı kılıç çekme sanatı" şeklinde de tarif ederlerse de Iaido kılıcı çekmekten başka bilinen bütün kesiş ve savunma tekniklerini, vücut ve ayak haraketlerini ihtiva eder ve bunların hepsi de kılıcı çekmek kadar önemlidir.

Iaido çalışmlarının büyük bir kısmı bir eşle değil de, tek başına yapılır. Birbirlerine kombine edilmiş değişik çekiş, kesiş, oturuş ve doğruluş, kalkış, ilerleme ya da savuşturma tekniklerinden oluşan bir çok haraket serisi Iaido'nun esasıdır. Hayali bir rakiple karşılaşma olan bu serilere "Kata" veya "Waza" ismi verilir. Öğrenci bu Kata'ları devamlı olarak tekrarlar. Teknikleri giderek daha mükemmelleştirmeye çalışır. İlk başlarda tam fakat şekilsel olarak öğrenilen Katalar giderek daha derinlik kazanırlar. Bir Iaido öğrencisinin aynı Kata'yı yıllarca talim etmesi ve devamlı olarak daha da derinlik kazanması mümkündür. Kata çalışması yapan yetişkin bir Iaido öğrencisinin yaptığı haraketleri gerçekten yaşaması, konsantresini daima koruması, bir savaşı yaşaması ve ruhsal enerjisini açığa çıkartması gerekir. Haraketlerin büyük bir kesinlikle ve düzgün şekilde yapması şarttır. Her Iaido ekolünde on veya oniki katadan oluşan eşli çalışma yani iki kişinin karşılıklı olarak yaptığı kata serileri de vardır.

Iaido'da da diğer bir çok Japon kökenli savaş sanatı gibi değişik Ryu'lar yani değişik ekoller vardır. Her ekolün ya da Ryu'nun kendi anlayışına göre bir çok ufaklı büyüklü teknik farklılığı olabilir. Kataları oluşturan haraketlerin sıralaması faklı olabilir fakat temel haraketler pek fazla değişik değildir. Başka bir ifade ile teknik hep aynıdır fakat yorumlama farklıdır. Burada örnek olarak dünya dinlerini kulanabiliriz. Mesela, Iaido'yu bir din olarak kabul edersek, Ryu'ları o dinin değişik mezhepleri, Ryu'ların kendi içindeki ustaların, kendi aralarındaki yorum farklılıklarını da aynı mezhebin tarikatları olarak kabul edilebilir.

Iaido için bir savaş sanatı ya da bir spor demek pek kolay birşey değildir. Iaido eski günlerde bir savaş sanatıydı fakat günümüzde savaş sanatı olarak fazla bir değeri olmayabilir. Iaido günümüzde bir savaş sanatı olarak ancak bir şekilde faydalı olabilir ki, o da askeri okullarda ya da Polis okullarında resmi bir uygulama olarak kabul edilirse ve tabii hakkı tam olarak verilerek talim edilirse, kişinin öz disiplin kazanmasına, daha sakin bir ruhsal yapı elde etmesine, beklenmedik durumlarda çabuk ve doğru tepki göstermesine, sezgilerinin gelişmesinde ve benzeri şeylerde faydalı olabilir.

Iaido'yu bir spor olarak görmeye çalışırsak, bu sefer de onun tam bir spor olmadığını farkedebiliriz. Tabii ki, bedensel aktivite ile uygulanan herşey bir spor olabilir ve Iaido da diğer sporlar gibi kendi adele gurubunu geliştirir, insanı terletir fakat bu genel yapının haricinde düşünsel yapısı ve fiziksel gelişme kadar ruhsal enerjiye de gerek duyması onu alışılmış spor anlayışının dışına çıkartır.

Iaido'yu, son elli yıl içinde diğer savaş sanatlarının yozlaşmış yani batılılaşmış hali ile, bir döğüş sanatı olarak görebilmek de pek mümkün değildir çünkü aklıbaşında hiç kimse "Belki birisi ile kavga ederim" düşüncesi ile sırtına bir metreden uzun bir kılıç alıp sokağa çıkmaz. Ayrıca Iaido'yu bir döğüş sanatı olarak görmek isteyen kimselere söylenecek bir tek şey vardır. Kılıç tehlikeli ve kesici, öldürücü bir araçtır. Şayet birisini kesmek için kılıç kullanmayı düşünen birisi varsa o kimsenin gidip bir tabanca alması hem daha ucuz, hem daha kolaydır. Ayrıca yıllar süren talimlere ve bazıları da ağrılı sızılı yorgunluklara sebep olan çalışmalara da gerek kalmaz. Aslında bu nasihat Karate, Tae kwon do, Kung fu, Judo ve akla gelen her savaş sanatını bir döğüş aracı olarak gören herkese söylenebilir.

Kaynak: Turkey-web.net
Kullanıcı profilini gör http://www.kyokukanacke.tr.gg
Yagami Yasaki

MesajKonu: Geri: Iaido   Salı 17 Haz. 2008, 20:03

nasihatini biraz kınamaktayım açıkcası..bunun dışında ülkemizde dahi bulabiliceğiniz bir spor(ne diyim ki..spor olarak kullanmalı)türü elbette her aklınıza gelen yerde değil ama izmirde var öyle diyim do ları geçtim spor yapmanın verdiği huzur hiçbirşeyle karşılanamaz fakat eğer bulaşırsanız şahsım gibi do ların çekici bir başka özelliği var kendo ve İaido için konuşursak birincisi estetik görünümleri ikincisi aşırı derece hıza dayanmaları üçüncü ve en sevdiğim yanı üzerinizdeki vahşiliği tamamen almaları okadar munis ve kendinize güvenli oluyorsunuz ki herangi bir sinir durumuna gerek kalmıyor tavsiye ederim
Kullanıcı profilini gör
mustep

MesajKonu: Geri: Iaido   Paz 29 Haz. 2008, 07:52

yaklaşık olarak 1 aydır günde ortalama 1 saat kadar bokkenle çalışıyorum ve katanamı elime alacağım günü iple çekiyorum:)
bu arada bilmeyenler için belirteyim, bokken tahtadan (bendeki gül ağacı ama maundan vs de yapılıyor) kılıç görünümü gibi ağırlığını da gerçeğe yakın taşıyan, antreman aparatı.
iaidoyu seneler önce suavi kendiroğlu'nun "50 uzakdoğu savaş hikayesi" isimli kitabında "tek kılıç hareketiyle düşmanı ikiye bölme sanatı" olarak okuduğumda çok merak etmiştim, ancak miskin bünyem bu konuda anca faaliyete geçti. şu an 1 ay çalışmış olmama rağmen gayet hızlandım, gayet sakin bir birey oldum ve çok çeşitli kılıç çekiş teknikleri edindim.
antremanlarımı kiminle mi yapıyorum? ben ve kendim:) umarım bir gün hem param hem zamanım olacak ve bir hocadan ders almak nasip olacak.
tek başına çalışmak isteyenler için kılıcı vurmak yerine vurmadan durdurmayı öneriyorlar:) gerçekten de ilk başlarda çok zor Rolling Eyes
ama bir gün vurayım dedim, metal bir aksam vardı, yandan vurdum. beynim dahil, vücudumdaki tüm sinirler sarsıldı, o zaman farkettim ki iş sallamakla bitmiyor:)
Kullanıcı profilini gör
Yagami Yasaki

MesajKonu: Geri: Iaido   Perş. 07 Ağus. 2008, 16:35

ne yazıkki bir hocadan ders almadıkça çok sorun yaşayacağını düşünüyorum duruşta bir bozukluk ya da tutuşta bir hata varise ve sen bilmeden antreman yapıyorsan.. ya oturursa bu konu ne kadar zorluk yaşayabiliceğini hayal edebiliyor musun?
Kullanıcı profilini gör
mustep

MesajKonu: Geri: Iaido   C.tesi 13 Eyl. 2008, 21:25

ben amerikayı yeniden keşfeden biriyimdir her konuda Smile neredeyse herşeyi kendim edinmeye çalıştığım için elbet hatalarım olacak. ancak tutuş ve duruşumu, hazırladığım birkaç katayı, hata noktalarımı ve sebeplerini bir "bilen"e gösterme fırsatım oldu ve takdirlendim Wink
içimdeki isteğe bağlıyorum ben bunu. o kadar hevesle uğraşıyorum ki, bokkenim yanlışlarımı çabuk farketmemi ve düzeltmemi sağlıyor.
mesela yandan vuruşlarda sağda dengesiz olarak yatay değil, yukarı eğimli gidiyorum, ancak (bokkenin genişliğinden totalde 1 cm daha geniş) yaklaşık 6cmlik açıklığa tüm gücüm ve hızımla bokkenimi sağa sola vurmadan indirebiliyorum.
vuruşu durdurmada kol titriyordu başlarda, artık keskin duruşlar yapabiliyorum.
bence "hatalar olur, yapamam, yapamazsın..." gibi düşünceler yerine bu sporu aklından geçiren herkes hemen başlamalı. ben kendi başıma denge, kontrol, amaca yönelik vuruş tekniklerini vs... öğrendiğime göre ve iki de öğrenci edindiğime göre imkanları geniş arkadaşlar çok büyük başarılar edinebilir demektir.
Kullanıcı profilini gör
ilkan

MesajKonu: Geri: Iaido   Salı 23 Eyl. 2008, 01:48

İlginizi çekerse www.tozando.com adlı güzide siteden mükemmel el yapımı ve tarihi katanları görebilir hatta satın alabilirsiniz...
Kullanıcı profilini gör
El Mariko

MesajKonu: Geri: Iaido   Paz 28 Eyl. 2008, 01:13

sagol ilkan ama ben bisey anlamadim siteden yaw Very Happy
Kullanıcı profilini gör http://www.kyokukanacke.tr.gg
ilkan

MesajKonu: Geri: Iaido   Paz 28 Eyl. 2008, 10:49

www.tozandoshop.com olmuş sanırım. Ordan her türlü, her çeşit martial arts ürünlerine bakabilirsiniz. Ama esasen amcalar kılıçlarıyla meşhurdurlar. İlgilisine Smile
Kullanıcı profilini gör
ilkan

MesajKonu: Geri: Iaido   Paz 28 Eyl. 2008, 12:16

http://www.tozandoshop.com/category_s/2.htm daha açıklayıcı olsun... Very Happy
Kullanıcı profilini gör
Torazo-Takeda

MesajKonu: Geri: Iaido   Ptsi 11 Mayıs 2009, 06:37

mustep demiş ki:
ben amerikayı yeniden keşfeden biriyimdir her konuda Smile neredeyse herşeyi kendim edinmeye çalıştığım için elbet hatalarım olacak. ancak tutuş ve duruşumu, hazırladığım birkaç katayı, hata noktalarımı ve sebeplerini bir "bilen"e gösterme fırsatım oldu ve takdirlendim Wink
içimdeki isteğe bağlıyorum ben bunu. o kadar hevesle uğraşıyorum ki, bokkenim yanlışlarımı çabuk farketmemi ve düzeltmemi sağlıyor.
mesela yandan vuruşlarda sağda dengesiz olarak yatay değil, yukarı eğimli gidiyorum, ancak (bokkenin genişliğinden totalde 1 cm daha geniş) yaklaşık 6cmlik açıklığa tüm gücüm ve hızımla bokkenimi sağa sola vurmadan indirebiliyorum.
vuruşu durdurmada kol titriyordu başlarda, artık keskin duruşlar yapabiliyorum.
bence "hatalar olur, yapamam, yapamazsın..." gibi düşünceler yerine bu sporu aklından geçiren herkes hemen başlamalı. ben kendi başıma denge, kontrol, amaca yönelik vuruş tekniklerini vs... öğrendiğime göre ve iki de öğrenci edindiğime göre imkanları geniş arkadaşlar çok büyük başarılar edinebilir demektir.

iaido için bir iaido organizasyonuna dahil olamıyorsan sana olayın daha farklı yönünü gösterecek kimse olmuyor malesef."Zanshin" gibi büyük terimleri öğrenmen havada kalıyor ama çalışman çok güzel birşey cidden.Ama yaptığın sadece ken kataları.Önemli olan hem ken kataları hemde onunla beraber içinde bulunduğun his durum harmoni ve uyum."Noto" ve "chiburi" bir çok Ryu'ya göre değişen el jestleri var iaidoda.Sen Katori Shinto Ryu(bir iaido okulu-ekolü) da farklı el jesti kullanırsın,Yagyu Ryuda farklı el jestleri kullanılır.Mesela "Zanshin" aktif halden daha pasife çekme "noto" yaparken yani kılıcı saya ya (yada kına) sokarken sağ elinle kabzanın baş kısmından hafifçe itmen farklı bir Ryu jestidir.Senin kenine göre yaptığın iaido karışık olabilir yani bir süre sonra malesef.

Hemde alışkanlık olurda farklı bir Ryu dan eğitim görürsen başka hareketlere alışmaya çok zorlanabilirsin.Sonuçta bilinç altına inen belirli hareketlerden sonra artık nasıl kıdan çekiş yapacağını kesişi düşünmezsin ve sadece yaparsın.

Yani anlatmak istediğim cidden bir organizasyona dahil olman.İmkanın yoksa şehrinde iaido organizasyonu yoksa Aikido yapmanı öneririm.Mükemmel bir disiplindir.Felsefi yönüde çok hoştur ve ayrıca "bukiwaza" yani ken(kılıç) - jo(sopa yada yarım samurai mızrağı) - tanto(bıçak) eğitimi de buralardan alabilirsin.Burda öğretilen kılıçta öğretilenler "kenjutsu" ken-ken dir.

Dipnot:çok istiyorsan 1.Dan'a kadar olan ken kataları (yanlış hatırlamıyorsam)Katori Şinto Ryu olması lazım youtube da var.Siyah beyaz 12 video.(açılış ve kapanış seramonileriyle)

Saygılarımla...
Kullanıcı profilini gör
Zatoichi

MesajKonu: Geri: Iaido   Perş. 20 Mayıs 2010, 12:18

İaido savaş sanatları yelpazesinde Ying tarafa ait bir sanattır. Yani savunma amaçlı bir sanatdır.
Eskiden samurailer, ani saldırılara maruz kaldığında savunma amaçlı saldırı yapmak zorunda kalırdı.
Tekniğin uygulanışındaki temel amaç; düşmandan daha hızlı bir biçimde kılıç çekerek düşmanı notralize etmek olduğu için günümüzde saldırı amaçlı olduğu zannedilip kavram kargaşaları yaratabilmektedir.
Günümüzde İaido günlük hayatta pratikte uygulanma şansı olmayan, kişisel gelişim sürecinde hangi noktada olduğumuzu çeliğe yansıtan bir aynadır.
Kılıcı çektiğimiz an ruhumuzu elimizde tutarız. Çalışmalar ruhen ve bedenen geldiğimiz noktayı gösterir.
Felsefi açıdan da öğretinin ana fikri doğru özümsenir ise herhangi bir olası problemde çözüm üretmemize yardımcı olabilir.
Kısacası İaido teorik olarak öğretisindeki temel prensipleri yaşamımızdaki her türlü zorluğa karşı kullanabilmeyi öğretmeyi amaçlar.

İaido sadece teknik mükemmellik, hız ve estetik görünümü olmalı kaygısıyla yapılmamalıdır.
Daha doğrusu İaido'nun öğretisi ve kapsamı yalın olarak bunlarla sınırlandırılmaz.
Teknik olarak ustalaşmış bir öğrenci bile aldığı takdirlerle dahi olsa kendi durum değerlendirmesini yapıp yeteneğini yeterli ve olumlu görmesi, bunu dışa yansıtması ve benmerkezci davranması otoriteler tarafından farkedildiğinde eksi puan oluşturacaktır.
Çözüm olarak esas olan, bu duyguyu sensei'den gizli tutmak, saklamak, dışa vurmamak değil, içten japonlar yaratmaktır.

İaido seminerlerine katılanlar, seminerde gördüklerinin birkaç ay hatta birkaç hafta çalışılarak yapılabileceğini sanırlar.
Genellikle Asya ve Avrupalıların başarılı olma anlayışı; hareketi veya hamleyi bir veya birkaç defa düzgün bir biçimde yapmayı başardığı seviyedir.
Bu noktada öğrenci kendisini hazır ve yeterli görebilmektedir.
Japonyada ise her haraket yıllarca binlerce kez bıkmadan usanmadan çalışılır. Amaç tekniğin nasıl daha iyi hale getirebileceği'nin arayışıdır.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Iaido   Bugün 19:41

Iaido
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası